İşletmelerde dijital dönüşüm faaliyetleri ile işe yabancılaşma davranışı arasındaki ilişkide dijital liderliğin rolü
The role of the digital leader in the relationship between digital transformation activities and work alienation behavior in businesses
- Tez No: 941765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL BOZ SEMERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada amaç, işletmelerde dijital olarak dönüşüme yönelik faaliyetlerin çalışanlar üzerindeki etkilerini inceleyerek işe yabancılaşma davranışı ile olan ilişkisini ortaya koymak ve bu süreçte dijital liderliğin aracı rolü ile dijital okuryazarlığın düzenleyici rolünü açıklamaktır. Günümüzde hızla gelişen dijital teknolojiler, iş süreçlerini köklü biçimde dönüştürmekte ve çalışan tutum, algı ve bağlılıklarını etkilemektedir. Bu durum, dijital dönüşüm faaliyetlerine ayak uyduramayan çalışanlarda işe yabancılaşma davranışlarını önemli bir sorun olarak ortaya çıkarabilmektedir. Buradan yola çıkılarak araştırma kapsamında dijital dönüşüm faaliyetleri gerçekleştiren işletmelerde içinde bulundukları değişim süreci ile çalışanların işe yabancılaşma davranışı sergilemelerine yönelik bir ilişkinin varlığı ve bu ilişkiye yönelik olarak dijital liderliğin yol gösterici bir unsur olup olmadığı, aynı zamanda çalışanların dijital okuryazarlık düzeylerinin bu ilişkide nasıl bir düzenleyicilik rolü üstlendiği incelenmiştir. Çalışma, nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Farklı sektörlerden 260 katılımcıya anket uygulaması yapılmıştır. Bu uygulama sonucunda toplanan verilere yönelik yapılan analizler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 Statistics Paket Programı aracılığı ile test edilmiştir. Sonuç bakıldığında işletmelerde gerçekleştirilen dijital dönüşümlere yönelik faaliyetler ile çalışanların işe yabancılaşma davranışları arasında negatif yönlü bir ilişki saptanarak dijital dönüşüm faaliyetlerinin çalışanların işe yabancılaşma davranışlarının azaltılması yönünde bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dijital liderlerin varlığının gerçekleştirilen bu dönüşüm faaliyetleri sırasında çalışanlarda oluşabilecek işe yabancılaşma davranışlarının azaltılmasında önemli bir rol oynadığı, çalışanların dijital okuryazarlık seviyelerinin ise onların teknolojiyi etkili bir şekilde kullanmalarını sağlayarak bu süreçte düzenleyici bir rolünün olduğu da ortaya koyulmuştur. Bu tez, dijital dönüşüme yönelik stratejileri için dijital bir liderin varlığının ve çalışan dijital okuryazarlığının önemini vurgulayarak işletmelere yol gösterici öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of digital transformation activities in organizations on employees and to reveal the relationship between these activities and employee alienation. Furthermore, the study seeks to explain the mediating role of digital leadership and the moderating effect of digital literacy in this process. In today's rapidly evolving digital landscape, technological advancements are significantly transforming business processes and influencing employee attitudes, perceptions, and organizational commitment. This transformation may pose a challenge for employees who struggle to adapt, potentially leading to increased levels of job alienation. Based on this premise, the research investigates whether there is a relationship between the digital transformation efforts of organizations and employees' tendencies to experience job alienation. It also explores whether digital leadership serves as a guiding factor in this relationship and whether employees' digital literacy levels play a moderating role. The study was conducted using a quantitative research method. A survey was administered to 260 participants from various sectors. The data collected through this survey were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 26.0. The findings indicate a negative relationship between digital transformation activities in organizations and employee alienation, suggesting that such transformation efforts contribute to reducing employees' feelings of alienation. Furthermore, the presence of digital leaders was found to play a significant role in mitigating job alienation during the transformation process. Employees' levels of digital literacy were also found to have a moderating effect by enabling them to use technology effectively during this period of change. This dissertation emphasizes the importance of digital leadership and employee digital literacy in shaping effective digital transformation strategies, offering practical guidance for organizations navigating digital change.