Neoliberal yönetimsellik bağlamında pozitif psikolojinin 'mutluluk vaadi'nin yeni medyada görünümleri üzerine bir inceleme
A study on presence of positive psychology's 'promise of happiness' in new media in the context of neoliberal governmentality
- Tez No: 941767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLNUR TANDAÇGÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 652
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, neoliberal yönetimselliğin pozitif psikoloji bilimine ve onun mutluluk söylemine eklemlendiği düşüncesinden hareketle, bu söylemlerin yeni medya aracılığıyla özneyi nasıl inşa ettiği sorusuna yanıt aramaktır. Bu doğrultuda, pozitif psikolojinin“mutluluk vaadinin”yeni medya üzerindeki görünümleri incelenmiştir. Çalışmanın sahip olduğu düşünüş ekolojisi bağlamında, pozitif psikolojinin“mutluluk vaadi”neoliberal yönetimselliğin ürettiği yeni bir beşerî sermaye biçimi olarak konumlandırılmış; sosyal medya platformları Foucault'cu anlamda bir dispozitif olarak ele alınmıştır. Pozitif psikolojinin“mutluluk vaadi”nin, neoliberal yönetimselliğin söylemleriyle ilginç bir paralellik gösterdiği varsayılmıştır. Bu söylemsel ilişkiselliği ve mekanizmaları açığa çıkarmak amacıyla eleştirel söylem analizi, netnografi ve içerik analizinden oluşan çoklu bir yöntem benimsenmiştir. 25 Kasım 2023 – 25 Temmuz 2024 tarihleri arasında, belirli anahtar kelimeler aracılığıyla ulaşılan dijital materyaller, sekiz aylık bir saha çalışmasıyla toplanmış ve analiz edilmiştir. Bulgular, betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve temalar çerçevesinde kategorize edilmiştir. Buna göre, mutluluk yalnızca bireysel bir iyi oluş hali değil, bireyin kendi kendini yönetme yükümlülüğüne dönüşmüştür. Instagram üzerinden dolaşıma giren mutluluk vaatleri, neoliberal yönetimselliğin özneleştirme tekniklerine hizmet eden bir dispozitif olarak işlev görmekte; bireylerin öz-denetim süreçlerine tabi tutulmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore how the discourse of neoliberal governmentality articulates with the science of positive psychology and its discourse of happiness, and how these discourses construct the subject through new media. In this context, the representations of positive psychology's“promise of happiness”on new media platforms have been examined. Within the ecological framework of thought that this study adopts, the“promise of happiness”is positioned as a new form of human capital produced by neoliberal governmentality, while social media platforms are conceptualized as dispositifs in the Foucauldian sense. It is assumed that the“promise of happiness”in positive psychology shows a remarkable parallel with the discourses of neoliberal governmentality. In order to reveal this discursive relationality and its mechanisms in detail, a multiple method combining critical discourse analysis, netnography, and content analysis was adopted. Between November 25, 2023, and July 25, 2024, digital materials containing the most popular promises of happiness were collected through fieldwork using specific keywords and were then analyzed. The findings were interpreted through descriptive analysis and categorized under specific themes. According to the results, happiness has transformed from an individual state of well-being into a mechanism of self-governance. The“promises of happiness”circulating on Instagram not only guide individuals toward psychological well-being but also function as a dispositif serving the subjectification techniques of neoliberal governmentality. Ultimately, the thesis argues that happiness has become a norm individuals must constantly regulate themselves around, operating as a technology of governance.