Günümüz Türkiye Yahudi toplumunda erkekliğin inşası: Toplumsal ve bedensel duraklar
The construction of masculinity in contemporary Türkiye Jewish society: Social and physical milestones
- Tez No: 941793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AYKUT TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışması, günümüz Türkiye Yahudi toplumunda erkekliğin hangi toplumsal ve bedensel duraklar aracılığıyla inşa edildiğini incelemektedir. Türkiye'de erkeklik çalışmalarının çoğunlukla egemen (Müslüman) nüfusun erkeklik deneyimlerine odaklandığı literatürde; deneyimleri daha önce konu edinilmemiş bir azınlık topluluğu olan Türkiye Yahudi toplumu üzerine yapılan bu çalışma, literatürdeki bu eksikliği doldurma gayesi içindedir ve literatüre Türkiye'de görünürlüğü az olan Yahudi erkeklik deneyimlerini dahil etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma,“hegemonik erkeklik”kuramı çerçevesinde Yahudi toplumundaki makbul erkeklik formunu, bu forma erişimi sağlayan norm ve ritüelleri, dışlayıcı mekanizmaları ve alternatif erkeklikleri tartışmaya açar. Pınar Selek'in Türkiye'de egemen erkekliğe giden yolun durakları olarak tariflediği sünnet, askerlik, iş bulma ve evlilik izleği; bu araştırmada Türkiye Yahudi toplumundaki karşılıkları üzerinden yeniden sorgulanmıştır. Araştırma, erkekliğin Yahudi toplumunda kendine özgü ritüeller, kurallar ve tarihsel bağlamlar içinde nasıl biçimlendiğini gözler önüne sererken, erkekliğin 'doğallaştırılmış' yapısını da sorgulayacaktır. Feminist yöntemle yürütülen bu nitel araştırma, yapılandırılmamış tematik derinlemesine görüşmelerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada görüşmeler araştırmacı ve katılımcı arasında karşılıklı etkileşime dayalı bir şekilde yürütülmüştür. Örneklem, İstanbul'da yaşayan, farklı yaş ve sosyal sınıflardan Yahudilerle sınırlıdır. Türkiye'de Yahudi toplumundaki erkeklik deneyimleri üzerine yapılan saha temelli çalışmaların yok denecek kadar az olması, bu çalışmayı hem kuramsal hem de metodolojik olarak özgün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how masculinity is constructed in contemporary Turkey's Jewish community through various social and embodied stages. In a scholarly landscape where masculinity studies in Turkey primarily focus on the experiences of the dominant (Muslim) male population, this research aims to address this gap by incorporating the understudied experiences of Jewish men—members of a minority group—into the literature. Within the framework of the“hegemonic masculinity”theory, the study examines the dominant form of masculinity in the Jewish community, the norms and rituals that enable access to this form, the exclusionary mechanisms at play, and alternative masculinities. The sequence defined by Pınar Selek as the path to dominant masculinity in Turkey—circumcision, military service, employment, and marriage—is re-evaluated in light of its specific manifestations within the Turkish Jewish community. While revealing how Jewish masculinity is shaped by its unique rituals, rules, and historical context, the study also questions the 'naturalized' character of masculinity. This qualitative research employs a feminist methodology and was conducted through unstructured, thematic in-depth interviews. The interviews were shaped by mutual interaction between the researcher and participants, in accordance with feminist principles. The sample consists of Jewish individuals from various age groups and socio-economic backgrounds living in Istanbul. The scarcity of field-based studies on Jewish masculinity in Turkey renders this research both theoretically and methodologically original.