Sürdürülebilir kalkınma için eğitime yönelik lise öğrencilerinin görüşleri ve öğrenmeye etkisi: 'Ekosistem ekolojisi ve güncel çevre sorunları' ünitesi örneği
High school students' views on education for sustainable development and its impact on learning: An example of 'the ecosystem ecology and current enviromental issues' unit
- Tez No: 941803
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı biyoloji dersinde sürdürülebilir kalkınma için eğitime yönelik lise öğrencilerinin sahip olduğu görüşleri ortaya çıkarıp, sürdürülebilir kalkınmanın eğitim için öğrenmeye etkisini tespit etmektir. Çalışmada karma yöntem desenlerinden biri olan“Açıklayıcı Sıralı Desen”kullanılmıştır. Araştırma uygulama süreci 10 haftalık bir zaman dilimini kapsamıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Konya ilinin iki ayrı ilçesinde 2023- 2024 eğitim öğretim birinci ve ikinci dönemlerinde, uygulama aşamasında 10. sınıfta iki farklı şubede öğrenim gören kız ve erkeklerden oluşan 55 öğrenci oluştururken; uygulama öncesi pilot araştırmasında her sınıf düzeyinde dört farklı şubede olmak üzere 9.sınıflarda 111, 10.sınıflarda 117 ve 11.sınıflarda 92 kız ve erkeklerden oluşan 320 öğrenci oluşturmuştur. Uygulama çalışmasının ve pilot araştırmanın yapıldığı çalışma grupları özellikle aynı okul türlerinden tercih edilmiştir. Bütün bu araştırma süreci çalışmanın nicel bölümü için geçerli iken; nitel kısımda ise uygulama aşamasındaki çalışma grupları ile araştırma yürütülmüştür. Araştırma grubu belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örnekleme ve yarı deneysel seçkisiz örneklem tercih edilerek ortaöğretim 9., 10. ve 11.sınıfta öğrenim gören öğrenciler bu örneklemi oluşturmuştur. Çalışmada toplamda üç tane veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde kullanılanlar akademik başarı testleri olarak hazırlanan ön test, son test ve son bilgi testidir. Ön test çalışmanın sonunda tekrar kullanılmış ve son test olarak isimlendirilmiştir. Çalışmanın nitel boyutunda kullanılan veri toplama aracı ise yapılandırılmış formdur. Deney grubunda MEB+ Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim Etkinlikleri, kontrol grubunda ise MEB etkinlikleri dersler boyunca yapılmıştır. Çalışmanın bitiminde son test ve son bilgi testi her iki gruba da uygulanarak nicel kısım tamamlanmış ve yapılandırılmış formun uygulanmasıyla araştırmanın kapsamı sonlandırılmıştır. Araştırmanın nicel kısmı için betimsel ve çıkarımsal analizler yapılırken, nitel bölüm için içerik analizine gidilmiştir. Ekosistem Ekolojisi ve Güncel Çevre Sorunları ünitesine ilişkin akademik başarı testlerinden elde edilen verilerin analizi SPSS 27 programıyla yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi olarak .05 kabul edilmiştir. Nitel bölümde araştırmacının oluşturduğu kodlar analiz için kullanılmadan önce güvenirliğine bakılarak bu değer (Miles & Huberman, 2019, s. 64) 0,88 bulunmuş ve güvenirliğin sağlandığı tespit edildikten sonra analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizlerin önemli sonuçlarından biri deney grubu ile kontrol grubu öğrencilerinin son bilgi testlerinden almış oldukları sonuçların bağımsız t Testi bulgularıdır. Karşılaştırma sonucunda deney grubu öğrencilerinin son bilgi testi başarıları (x̄=13,00) iken kontrol grubu öğrencilerinin başarıları (x̄ =10,67) olarak bulunmuştur. İki grup arasında istatistiki olarak anlamlı bir farkın olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal high school on education for sustainable development in biology lessons and to determine the impact of sustainable development education on their learning. The study employed an“Explanatory Sequential Design,”a mixed-methods research design. The research implementation process spanned a 10-week period. The participant pool for the intervention phase comprised 55 tenth-grade students (both male and female) enrolled in two distinct classes across two separate administrative districts within the province of Konya during the first and second academic semester of the 2023-2024 academic year. The pilot study conducted before the implementation involved 320 students (male and female) from four different branches at each grade level: 111 ninth-grade students, 117 tenth-grade students, and 92 eleventh-grade students. The study groups for both the implementation and the pilot study were specifically chosen from similar school types. This entire research process applies to the quantitative part of the study, while the qualitative part was conducted with the study groups in the implementation phase. For the determination of the research group, convenience sampling and quasi-experimental non-random sampling, which are purposive sampling methods, were preferred, and secondary school students in the 9th, 10th, and 11th grades constituted this sample. A total of three data collection tools were used in the study. The quantitative part of the research utilized pre-tests, post-tests, and a final knowledge test, which were prepared as academic achievement tests. The pre-test was re-administered as the post-test at the study's conclusion and was termed the post-test. The data collection tool used in the qualitative dimension of the study was a structured form. The research commenced with the administration of pre-tests to both groups. In the experimental group, MEB (Ministry of National Education) + Education for Sustainable Development Activities were implemented, while the control group received MEB activities throughout the lessons. At the conclusion of the study, the post-test and the final knowledge test were administered to both groups, completing the quantitative phase, and the scope of the research was finalized with the application of the structured form. Descriptive and inferential analyses were conducted for the quantitative part of the research, while content analysis was employed for the qualitative part. The analysis of the data obtained from the academic achievement tests related to the Ecosystem Ecology and Current Environmental Problems unit were conducted using the SPSS 27 program. The significance level for statistical analyses was set at .05. Before the codes created by the researcher in the qualitative section were used for analysis, their reliability was examined, and this value (Miles & Huberman, 2019, s. 64) was found to be 0.88, confirming the reliability before the analyses were conducted. One of the significant results of the analyses is the independent samples t-test findings of the final knowledge test scores of the experimental and control group students. The comparison revealed that the final knowledge test achievement of the experimental group students was (x̄=13.00), while the achievement of the control group students was (x̄=10.67).