Sürdürülebilir kalkınma için eğitime yönelik olarak öğretmenlerin değer ve inançlarının incelenmesi
An investigation of teachers' values and beliefs regarding education for sustanaible development
  1. Tez No: 668505
  2. Yazar: ZEYNEP TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sürdürülebilir kalkınma için eğitime yönelik olarak öğretmenlerin değer ve inançlarını çeşitli değişkenler açısından belirlenmesini amaçlayan bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kapsamındadır. Veri toplama aracı olarak“Sürdürülebilir Kalkınma Değerleri ve Sürdürülebilir Kalkınma Eğitimi İnançları Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Balıkesir İli Bandırma İlçesinde ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan sınıf (n=180), fen bilgisi (n=60) ve sosyal bilgiler (n=50) öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler; betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA, LSD testi ve Pearson korelasyon analizi yoluyla çözümlenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin; hoşgörü ve sorumlulukları paylaşma algılarının yüksek düzeyde, eşitlik algılarının orta-yüksek düzeyde, genel değer algılarının ise orta düzeyde bulunduğu görülmüştür. Branş faktörü öğretmenlerin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik değer algıları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir. Ayrıca sürdürülebilir kalkınma için eğitim konularının öğretimi sırasında öğretmenlerin karşılaştıkları engeller ve kullandıkları yöntem ve teknikler de araştırma kapsamında detaylı olarak ele alınarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to determine the values and beliefs of teachers in terms of various variables for education for sustainable development, is part of the relationship screening model.“Sustainable Development Values and Sustainable Development Education Beliefs Scale”was used as a data collection method. The working group of the study is the teachers of the class (n=180), science (n=60) and social studies (n=50) working in primary and secondary schools in Bandırma district of Balıkesir province in the 2018-2019 academic year. The data obtained in the study were analyzed by descriptive statistics, t-test, ANOVA, LSD test Pearson correlation analysis. SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the data. As a result of the research, teachers' tolerance and perceptions of sharing responsibilities were found to be at a high level, perceptions of equality were found to be at a medium-high level, general perceptions of value were found to be at a medium level. The branch factor does not have a meaningful impact on the value perceptions of its teachers towards sustainable development. In addition, the obstacles faced by teachers during the teaching of educational issues for Sustainable Development, their methods and techniques were also discussed in detail within the scope of the research were revealed.