Pre-service classroom teachers' perceived competencies on education for sustainable development
Sınıf öğretmeni adaylarının sürdürülebilir kalkınma için eğitime yönelik yeterlik algıları
  1. Tez No: 439215
  2. Yazar: NEŞE SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmeni adaylarının Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim (SKE) konusuna yönelik yeterlik algılarını belirlemektir. Bu amaçla, öncelikle, sınıf öğretmeni adaylarının Sürdürülebilir Kalkınma (SK) konusuna yönelik tutumları incelenmiştir. İkinci olarak, Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim konusuna yönelik yeterlik algıları araştırılmıştır. Son olarak, sınıf öğretmenliği öğretim programı, bu yeterliklerin geliştirilmesi için gerekli öğrenme fırsatlarını yansıtıp yansıtmadığı açısından incelenmiştir. Bu çalışmada, karma yöntemlerden sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Bu sebeple, öncelikle tarama deseni kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını, Türkiye'nin 12 üniversitesinden 1008 sınıf öğretmeni adayı oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama aracı kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistik ve çok yönlü varyans analizi (MANOVA) kullanılmıştır. İkinci olarak, betimsel döküman analizi yapılmıştır. Nitel veriler, sınıf öğretmenliği öğretim programının seçilen derslerinin incelenmesiyle toplanmıştır. Betimsel istatistik analizi sonuçları, sınıf öğretmeni adaylarının sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumlarının olumlu olduğunu ortaya koymaktadır. Çok yönlü varyans analizi (MANOVA) sonuçları, sınıf öğretmeni adaylarının yaşadıkları şehirlerin kalkınmışlık düzeylerinin, onların tutum ve yeterlik algıları üzerinde etkili olurken; ebeveynlerinin eğitim düzeylerinin herhangi bir etkisi olmadığını göstermektedir. Ayrıca, sınıf öğretmeni adaylarının sürdülebilir kalkınmaya yönelik olumlu tutumları arttıkça, sürdürülebilir kalkınma için eğitime yönelik yeterlik algılarının da arttığı sonucuna varılmıştır. Döküman analizi sonuçları ise sınıf öğretmenliği öğretim programının bazı öğrenme fırsatlarını içermesine rağmen, bunların derslerin amaçları, hedefleri ve içeriğinde açıkça belirtilmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze pre-service classroom teachers' perceived competencies on Education for Sustainable Development (ESD). For this purpose, first, attitudes of pre-service classroom teachers towards Sustainable Development (SD) were examined; then, their perceived competencies regarding ESD were investigated. Finally, the curriculum of classroom teachers was analyzed to see if it reflected learning opportunities for development of the competencies. In this study, a mixed methods sequential explanatory design was used. Firstly, survey design was used. The participants consisted of 1008 pre-service classroom teachers in 12 universities across Turkey. The data was collected through a data collection tool designed by the researcher. To analyze the data, descriptive statistics and inferential statistics (MANOVA) were used. Secondly, document analysis was used. To collect data, selected courses in classroom teaching curriculum were analyzed. The results of descriptive statistical analyses revealed that pre-service classroom teachers had positive attitudes towards SD. The results of MANOVA analysis demonstrated that level of development of the city they live in affected pre-service classroom teachers' attitudes towards SD and competencies regarding ESD; whereas parents' education level did not affect either their attitudes or competencies. The results also indicated that as pre-service classroom teachers reflect more positive attitudes towards SD; they perceive themselves more competent regarding ESD. The findings of the document analysis indicated that although there were some learning opportunities for developing pre-service classroom teacher competencies for ESD in classroom teaching curriculum, they were not clearly mentioned in goals, objectives and the content of the courses examined.