Etkinlik temelli cebir öğretim müdahalesinin 7.sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünme düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of activity-based algebra teaching intervention on algebraic thinking levels of 7th grade students
  1. Tez No: 941807
  2. Yazar: HASAN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, Ortaokul 7.sınıf öğrencilerde cebir konularında etkinlik temelli öğretim modelinin kullanılmasının, öğrencilerin cebirsel düşünme düzeylerine, cebir başarılarına etkisi ve etkinlik temelli cebir öğretim müdahalesi ile ilgili öğrenci ve öğretmen görüşlerinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın deneysel kısmında ön test-son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmış ve araştırma 2024-2025 eğitim öğretim yılları arasında İstanbul iline bağlı bir ortaokulda 56 tane 7.sınıf öğrenci ile yürütülmüştür. Deney grubuna etkinlik temelli cebir öğretimi, kontrol grubuna ise MEB kaynak kitap takip edilerek cebir öğretimi yapılmıştır. Araştırmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin cebirsel düşünme düzeylerini ölçmek amacıyla Chelsea Tanılayıcı Cebir Testi, cebir başarılarını ölçmek için ise cebir başarı testi uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS paket programı yardımıyla analizleri yapılmıştır. Uygulama sonrası deney grubu öğrencilerinin etkinlik temelli cebir öğretim müdahalesi hakkındaki görüşlerine ait veriler yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmış olup içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre uygulama sonrası hem deney grubu hem de kontrol grubu öğrencilerin cebirsel düşünme düzeyleri artmıştır. Uygulama sonrası deney grubu test puanları ile kontrol grubu test puanları arasında anlamlı fark çıkmıştır. Yani etkinlik temelli cebir öğretim müdahalesi sayesinde deney grubu öğrencilerin cebirsel düşünme düzey puanları kontrol grubu öğrencilere göre yüksek çıkmış ve etkinlik temelli cebir öğretim müdahalesi, MEB kaynak kitap takip edilerek yürütülen cebir dersine göre daha etkili olmuştur. Uygulama sonrası deney ve kontrol grubu öğrencilerin cebir başarı testi puanlarında anlamlı farka rastlanmıştır. Deney grubu öğrencilerin cebir başarıları kontrol grubuna göre daha fazla artmıştır. Uygulama sonrası öğrenci görüşleri incelendiğinde ise öğrenciler etkinlik temelli cebir öğretim müdahalesi ile ilgili çoğunlukla olumlu görüş bildirmiş ve cebir başarılarının arttığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of the activity-based teaching model on the algebra subjects of 7th grade students in middle school on the students' algebraic thinking levels, algebra achievements and the opinions of students and teachers about the activity-based algebra teaching intervention. In the experimental part of the research, a pre-test-post-test control group experimental model was used and the research was conducted with 56 7th grade students in a middle school in Istanbul between the 2024-2025 academic years. Activity-based algebra teaching was applied to the experimental group and algebra teaching was done by following the MEB source book to the control group. Both quantitative and qualitative research methods were used in the research. Chelsea Diagnostic Algebra Test was used to measure the students' algebraic thinking levels as a data collection tool and algebra achievement test was used to measure their algebra achievements. The collected data were analyzed with the help of SPSS package program. After the application, the data regarding the opinions of the experimental group students about the activity-based algebra teaching intervention were collected through semi-structured interviews and analyzed through content analysis. According to the research results, the algebraic thinking levels of both the experimental and control group students increased after the application. There was a significant difference between the experimental group and control group test scores after the application. In other words, thanks to the activity-based algebra teaching intervention, the algebraic thinking level scores of the experimental group students were higher than those of the control group students and the activity-based algebra teaching intervention was more effective than the algebra course conducted by following the MEB source book. After the application, a significant difference was also found in the algebra achievement test scores of the experimental and control group students. The algebra achievements of the experimental group students increased more than those of the control group. When the student opinions were examined after the application, the students mostly expressed positive opinions about the activity-based algebra teaching intervention and stated that their algebra achievements increased