4–6. sınıf öğrencilerinin erken cebirsel düşünme becerilerinin incelenmesi
Investigation of 4th-6th grade students' early algebraic thinking skills
  1. Tez No: 943975
  2. Yazar: MERVE YILMAZ ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Erken cebir veya cebirsel düşünme ile ilgili araştırmalar, matematikle ilgili derin ve kavramsal bir anlayışa sahip olmak için temel cebirsel prensiplerin anlaşılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Öğrencilerin bu cebirsel veya cebirsel düşünme becerileriyle erken yaşlardan itibaren tanıştırılmaları gerektiği ve bunu yapabilecek potansiyele sahip oldukları öne sürülmektedir. Bu anlamda ülkemiz ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin cebirsel düşünme becerileri ile ilgili durumlarının incelenmesi önemlidir. Bu nedenle çalışmada, ilkokul 4. sınıf ile ortaokul 5 ve 6. sınıf öğrencilerinin erken cebirsel düşünme becerilerinin genelleştirilmiş aritmetik, fonksiyonel düşünme ve modelleme dilleri bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Farklı öğrenim seviyesindeki öğrencilerin cebirsel düşünme becerileri, testler ve etkinlik temelli mülakatlar yardımıyla inceleneceğinden bu araştırma karma desene sahip olup kesitsel bir araştırmadır. Elde edilen verilerin analizinde öğrencilerin erken cebirsel düşünme becerilerini analiz etmek için oluşturulan teorik çerçevelerden yararlanılmış olup verilerin analiz sürecinde nicel ve nitel veri analiz tekniklerinden yararlanmıştır. Sonuç olarak erken cebirsel düşünme testinin üç bileşeninde de farklı öğrenim seviyesindeki öğrencilerin öğrenim seviyesi arttıkça testin genelinde daha iyi performans gösterdikleri belirlenmiştir. Bununla birlikte genelleştirilmiş aritmetik testinde öğrenciler genel olarak yapısal ve ilişkisel stratejiler yerine işlemsel stratejilerden yararlanmışken fonksiyonel düşünme testinde yinelemeli stratejiden, modelleme dilleri testinde ise aritmetiksel stratejiden yararlanmışlardır.
Özet (Çeviri)
Research on early algebra or algebraic thinking suggests that an understanding of basic algebraic principles is necessary to have a deep and conceptual understanding of mathematics. It is suggested that students should be introduced to these algebraic or algebraic thinking skills from an early age and that they have the potential to do so. In this sense, it is important to examine the situation of primary and secondary school students in our country regarding algebraic thinking skills. For this reason, this study aims to examine the early algebraic thinking skills of 4th grade primary school and 5th and 6th grade middle school students in the context of generalised arithmetic, functional thinking and modelling languages. Since the algebraic thinking skills of students at different education levels will be examined with the help of tests and activity-based interviews, this research has a mixed design and is a cross-sectional study. In the analysis of the data obtained, the theoretical frameworks created to analyse students' early algebraic thinking skills were used and quantitative and qualitative data analysis techniques were used in the data analysis process. As a result, it was determined that in all three components of the early algebraic thinking test, students at different levels of education performed better in the overall test as the level of education increased. However, in the generalised arithmetic test, students generally used procedural strategies instead of structural and relational strategies, whereas they used iterative strategies in the functional thinking test and arithmetical strategies in the modelling languages test.