Duygu odaklı terapi temelli duygu düzenleme psikoeğitim programının ergenlerin duygu düzenleme becerilerine etkisi
The effect of emotion-focused therapy-based emotion regulation psychoeducational program on adolescents' emotion regulation skills
  1. Tez No: 941826
  2. Yazar: HAVVA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı, duygu odaklı terapi temelli hazırlanan duygu düzenleme psikoeğitim programının ergenlerin duygu düzenleme becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada çalışma modeli olarak ön test, son test ve izleme testi ölçümlü deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni duygu düzenleme psikoeğitim programı iken bağımlı değişken ergenlerin duygu düzenleme becerileridir. Araştırmanın katılımcılarını deney (13 öğrenci) ve kontrol (13 öğrenci) olmak üzere 26 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubunda yer alan öğrencilere 8 oturumluk Duygu Odaklı Terapi Temelli Duygu Düzenleme Psikoeğitim Programı uygulanmıştır. Deney grubunun ön test, son test ve izleme testi arasındaki farklılığı tespit etmek amacıyla SPSS 26.0 paket programı kullanılarak Friedman Mertebeler Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi; kontrol grubunun ön test ve son test puanları arasındaki farklılığı belirlemek için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi; deney ve kontrol grubunun son test puanları arasındaki farkı belirlemek için Mann Whitney-U Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubunda yer alan katılımcıların ön test puanlarına göre son test vi puanlarında duygu düzenleme güçlüğü toplam, farkındalık, kabul etmeme, dürtü ve stratejiler alt boyut puanlarında anlamlı düzeyde farklılık olduğu; açıklık ve hedefler alt boyut puanlarında anlamlı düzeyde farklılık olmadığı bulunmuştur. Ayrıca açıklık alt boyutunda son test puanları ile izleme testi puanları arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu; diğer alt boyutlarda ve duygu düzenleme güçlüğü toplam puanı arasında anlamlı düzeyde farklılık olmadığı görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarında yer alan katılımcıların son test puanları incelendiğinde, deney gurubunda yer alan katılımcıların kontrol grubunda yer alan katılımcılara göre duygu düzenleme güçlüğü toplam, farkındalık, hedefler ve dürtü alt boyutlarında anlamlı farklılık olduğu; kabul etmeme, açıklık ve stratejiler alt boyutlarında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Bu bulguya göre Duygu Odaklı Terapi Temelli Duygu Düzenleme Psikoeğitim Programının ergenlerin duygu düzenlemelerinde etkisi olduğu söylenebilir. Elde edilen bulgular alanyazın kapsamında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of an emotion-focused therapy-based emotion regulation psychoeducation program on the emotion regulation skills of adolescents. The study model used a quasi-experimental design with pre-test, post-test and follow-up test measurements and experimental and control groups. The independent variable of the study was the emotion regulation psychoeducation program while the dependent variable was the emotion regulation skills of adolescents. The participants of the study consisted of 26 high school students, 13 students and 13 students, as experimental (13 students) and control (13 students). Personal Information Form and Emotion Regulation Difficulties Scale were used in the study. An 8-session EmotionFocused Therapy Based Emotion Regulation Psychoeducation Program was applied to the students in the experimental group. In order to determine the difference between the pre-test, post-test and follow-up test of the experimental group, Friedman Rank Test and Wilcoxon Signed Rank Test; viii Wilcoxon Signed Rank Test was used to determine the difference between the pre-test and posttest scores of the control group; Mann Whitney-U Test was used to determine the difference between the post-test scores of the experimental and control groups. Analyses were performed using the SPSS 26.0 package program. As a result of the research, it was found that there was a significant difference in total scores of emotion regulation difficulties, awareness, nonacceptance, impulse and strategies sub-dimensions of emotion regulation in the post-test scores compared to the pre-test scores in the experimental group; there was no significant difference in the lack of emotional clarity and goals sub-dimensions. In addition, it was seen that there was a significant difference in the follow-up test scores compared to the post-test scores in the lack of emotional clarity sub-dimension; there was no significant difference between the other sub-dimensions and the total score of emotion regulation difficulties. When the post-test scores of the participants in the experimental and control groups were examined, it was seen that there was a significant difference in the total, awareness, goals and impulse sub-dimensions of emotion regulation in the experimental group compared to the participants in the control group; there was no significant difference in the non-acceptance, openness and strategies sub-dimensions. According to this finding, it was concluded that the Emotion-Focused Therapy Based Emotion Regulation Psychoeducation Program influenced the emotion regulation of adolescents. The findings were discussed within the scope of the literature and suggestions were made.