Ortaokul öğrencilerine yönelik bilgisayarsız bilgisayar bilimi eğitiminin bilgi-işlemsel düşünme becerisine etkisi
The effect of unplugged computer science activities on computational thinking skills of secondary school students
  1. Tez No: 941829
  2. Yazar: ELVAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA GÜYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerini kazanmalarında bilgisayarsız bilgisayar bilimi etkinliklerinin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Balıkesir ili Edremit ilçesinde bulunan bir devlet okulundaki iki şubede (toplam 60 öğrenci) gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ve bu sonuçlara dayalı olarak getirilen önerilerin, ilgili alanyazına katkı sağlamanın yanı sıra teknolojik yetersizliklerle karşılaşan okullardaki öğrencilerin, bilgisayar ve programlama konusunda bu durumdan kaynaklanan problemleri olabildiğince indirgeyeceği ön görülmektedir. Araştırma kapsamında, bedelsiz olarak sunulan EBA Blockly, Keşfet Projesi etkinlikleri ve Tospaa koleksiyonu kullanılmıştır. Araştırma, nicel yöntemle gerçekleştirilmiş ve eğitimler 5 hafta boyunca, haftada 2 ders saati olacak şekilde verilmiştir. Veriler, Román-González, Jiménez-Fernández ve Pérez-González (2017) tarafından geliştirilen ve Oktaç, Çetin ve Otu (2020) tarafından Türkçeye uyarlanan“Bilgi İşlemsel Düşünme Testi”ile toplanmıştır. Deneysel sürecin hazırlık aşamasında, deney ve kontrol grubunun her ikisine de Keşfet Projesi etkinlikleri ile eğitim verilmiştir. Sürecin ilerleyen aşamalarında öğrenciler deney ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmış, deney grubunun eğitiminde Tospaa bilgisayarsız kodlama oyunu, kontrol grubunun eğitiminde ise EBA Blockly etkinlikleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, bilgi işlemsel düşünme becerisi açısından Blockly ile eğitim alan kontrol grubu ile Tospaa bilgisayarsız kodlama oyunu ile eğitim alan deney grubu arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Ancak her iki yöntem de öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerinin gelişimine olumlu katkı sağlamıştır. Bu sonuçlar, bilgi işlemsel düşünme becerilerinin gelişiminde bilgisayarlı ve bilgisayarsız etkinliklerin benzer etkiler yarattığını ve kolay ulaşılabilen ve güncel donanımları gerektirmeyen kaynaklarla bu becerinin desteklenebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of unplugged computer science activities on the development of computational thinking skills in 5th-grade middle school students. The research was conducted in two classes (a total of 60 students) at a public school located in the Edremit district of Balıkesir, Türkiye. It is anticipated that the findings of this study and the recommendations based on these findings will contribute to the relevant literature and help minimize the challenges faced by students in schools with limited technological resources, particularly regarding computer and programming education. The study utilized free-access resources including EBA Blockly, the Discover (Keşfet) Project activities, and the Tospaa collection. A quantitative research method was adopted, and the training was carried out over a five-week period, with two class hours per week. Data were collected using the“Computational Thinking Test”developed by Román-González, Jiménez-Fernández, and Pérez-González (2017), and adapted into Turkish by Oktaç, Çetin, and Otu (2020). In the preparatory phase of the experimental process, both the experimental and control groups received instruction through activities from the Discover Project. In the following stages, the students were divided into experimental and control groups. The experimental group was instructed using the unplugged coding game Tospaa, while the control group received instruction through EBA Blockly activities. The findings revealed no statistically significant difference in computational thinking skills between the control group (EBA Blockly) and the experimental group (Tospaa). However, both instructional approaches contributed positively to the development of students' computational thinking skills. These results suggest that both computer-based and unplugged activities have similar effects on improving computational thinking and that this skill can be effectively supported through accessible and low-cost resources that do not require advanced technological infrastructure.