12.ve 13.dönem Yozgat milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri(1961-1969)
12.and 13.term Yozgat deputies and their political activities(1961-1969)
- Tez No: 941843
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada 12. ve 13. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev alan milletvekillerinin biyografisi ve meclis çatısı altındaki çalışmaları konu edinmektedir. Bu aşamada milletvekillerinin sundukları kanun teklifleri, bağlı bulundukları komisyonlar, aktif oldukları diğer konulardan bahsedilmiştir. Çalışma konusu bahsi geçen dönem itibariyle daha önce çalışılmamış olması sebebiyle önem arz etmektedir. Ek olarak 12. ve 13. dönem Yozgat milletvekileri ve siyasi faaliyetleri konusu ile özgünlüğünü ve farkındalığını korumaktadır. TBMM çatısındaki faaliyetleri gerekli belgeler ve kaynaklar doğrultusunda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the political activities of the deputies who served in the 12th and 13th term Turkish Grand National Assembly under the roof of the parliament. At this stage, the bills submitted by the deputies, the committees they are affiliated with, and other issues they are active in are mentioned. The subject of the study is important because it has not been studied before in the mentioned period. In addition, the subject of the 12th and 13th term Yozgat deputies and their political activities maintains its originality and awareness. Their activities within the roof of the TBMM were discussed in line with the necessary documents and sources.