Çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersi öğretim programı'nın ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin küresel iklim değişikliğiyle ilgili görüşlerine, bilgi düzeylerine ve farkındalıklarına etkisi
The effect of the environmental education and climate change course curriculum on the opinions, knowledge levels and awareness of 8th grade secondary school students about global climate change
  1. Tez No: 941842
  2. Yazar: ESRA GİRGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP DÖNMEZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği Dersi Öğretim Programı'nın ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin küresel iklim değişikliğiyle ilgili görüşlerine, bilgi düzeylerine ve farkındalıklarına etkisini belirlemektir. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Uşak ilinin merkez ilçesinde öğrenim gören toplam 832 ortaokul 8. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yer alan katılımcıların 452'si okullarında seçmeli olarak“Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği”dersini alırken 380 katılımcı bu dersi seçmeli olarak almamaktadır. Tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmada, veri toplama aracı olarak Atik ve Doğan (2019) tarafından geliştirilen ve araştırmanın amacı kapsamında ortaokul öğrencileri seviyesine yönelik uyarlanan“Küresel İklim Değişikliği Anketi”kullanılmıştır. Öğrencilerin küresel iklim değişikliğine yönelik görüşleri, bilgi düzeyleri ve farkındalıklarını belirlemek için Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği Dersi Öğretim Programı'nın 4. ve 5. ünitelerinde yer alan ilgili kazanımları ölçüt olarak alınmıştır ve sınırlandırılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde basit betimsel istatistik (frekans ve yüzde) ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda; Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği Dersi Öğretim Programı'nın 4. ve 5. ünitelerinde yer alan kazanımlar kapsamında, Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği dersini alan ve bu dersi almayan katılımcı grupların küresel iklim değişikliğine yönelik bilgi düzeylerine ilişkin kendilerini iyi düzeyde gördükleri, küresel iklim değişikliğinin tanımı, sebepleri, küresel veya Türkiye özelindeki etkileri ile küresel iklim değişikliğiyle mücadele konularında iyi düzeyde ve yakın oranlarda bilgi sahibi oldukları tespit edilmiştir. Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği dersini alan ve bu dersi almayan katılımcı grupların Türkiye'de iklim değişikliğiyle mücadeleye ilişkin öğrencilerin farkındalıklarının da iyi düzeyde ve yakın oranlarda olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of the Environmental Education and Climate Change Course Curriculum on the views, knowledge levels and awareness of 8th grade secondary school students regarding global climate change. The research was conducted with a total of 832 8th grade secondary school students studying in the central district of Uşak province in the 2023-2024 academic year. While 452 of the participants in the research took the“Environmental Education and Climate Change”course as an elective in their schools, 380 participants did not take this course as an elective. In this research, where the screening model was used, the“Global Climate Change Survey”developed by Atik and Doğan (2019) and adapted for the level of middle school students within the scope of the purpose of the research was used as the data collection tool. In order to determine the students' opinions, knowledge levels and awareness regarding global climate change, the relevant achievements in the 4th and 5th units of the Environmental Education and Climate Change Course Curriculum were taken as criteria and limited. In the analysis of the obtained data, simple descriptive statistics (frequency and percentage) and content analysis methods were used. As a result of the findings obtained from the research; Within the scope of the achievements in the 4th and 5th units of the Environmental Education and Climate Change Course Curriculum, it was determined that the participant groups who took the Environmental Education and Climate Change course and those who did not take this course considered themselves to have a good level of knowledge regarding global climate change, and that they had good and similar levels of knowledge regarding the definition of global climate change, its causes, its global or Turkey-specific effects, and combating global climate change. It was concluded that the awareness of the students regarding combating climate change in Turkey in the participant groups who took the Environmental Education and Climate Change course and those who did not take this course was also good and similar levels.