Dijital yeterlilikler ve mesleki gelişime yönelik tutumlar: İngilizce hazırlık öğretim görevlileri üzerine bir çalışma
Digital competences and attitudes towards professional development: A study on english preparatory instructors
- Tez No: 941844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN KEZBAN SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, İngilizce hazırlık öğretim elemanlarının dijital öğretmen yeterliliklerini, mesleki gelişime yönelik tutumlarını ve bu iki kavram arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, öğretim elemanlarının dijital yeterliliklerinin ve mesleki gelişime yönelik tutumlarının cinsiyetlerine, kıdemlerine, mezun oldukları okula, öğrenim durumlarına ve görev yaptıkları kurum türüne göre değişip değişmediği de incelenmiştir. Araştırmaya Ankara ilinde bulunan çeşitli devlet, özel ve vakıf üniversitelerinin, İngilizce Hazırlık birimlerinde görev yapan 162 öğretim görevlisi katılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılarak,“Dijital Öğretmen Yeterlilikleri Ölçeği”ve“Mesleki Gelişime Yönelik Tutum Ölçeği”araçları ile veri toplanmıştır. Verilerin analizinde, standart sapma ve ortalama, tek yönlü ANOVA ve t testi, ilişkisel veriler için ise korelasyon analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Bulgulara göre genel olarak dijital yeterlilik seviyesi ortalamanın üzerindedir. Öğretim elemanlarının dijital öğretmen yeterlilikleri cinsiyet, kıdem ve çalışılan kurum türüne göre farklılık göstermiş, öğrenim durumu değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Mesleki gelişime yönelik tutumlar genel olarak olumlu yöndedir. Mesleki gelişime yönelik tutumlar görev yapılan kurum tipi, cinsiyet, kıdem ve öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılık göstermemiştir. Katılımcıların mesleki gelişime yönelik tutumları ile dijital öğretmen yeterlilik düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, orta seviyede ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu araştırmanın sonuçları, İngilizce hazırlık öğretim elemanlarının dijital öğretmen yeterlilikleri ile mesleki gelişime yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi anlamaya katkı sağlamakla birlikte, eğitim kurumlarının dijital eğitim araçlarının etkin kullanımı ve mesleki gelişim programlarının tasarlanmasında rehberlik edebilecek bulgular sunmaktadır. Araştırmacılar için, farklı bölgelerde ve daha geniş katılımcı gruplarıyla benzer çalışmaların yapılması, ayrıca nitel yöntemlerle bu ilişkilerin derinlemesine incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate EFL instructors' digital teacher competencies, their attitudes towards professional development and the relationship between them. In the study, it was also tried to reveal whether the instructors' digital competencies and attitudes towards professional development vary according to their gender, seniority, school of graduation, educational background and the type of institution they work in. A total of 162 instructors working in English Preparatory units of various public, private and foundation universities in Ankara participated in the study. In the study, a quantitative research method was used and data were collected with the“Digital Teacher Competencies Scale”and“Attitude Towards Professional Development Scale”tools. In the analysis of the descriptive data, average and standard deviation techniques; for comparative data, t-test and ANOVA; and for relational data, correlation analysis were used. According to the results of the study, the level of digital competence is above average. The digital teacher competences of the lecturers differed according to gender, seniority and type of institution, but did not show a significant difference according to the education level variable. Attitudes towards professional development are generally positive. Attitudes towards professional development did not differ according to the type of institution,gender, seniority and education level variables. A statistically significant, moderate and positive relationship was found between participants' attitudes towards professional development and digital teacher competence levels. The results of this study contribute to the understanding of the relationship between EFL instructors' digital teacher competencies and their attitudes towards professional development and provide findings that can guide educational institutions in the effective use of digital educational tools and the design of professional development programmes. It is recommended for researchers to conduct similar studies in different regions and with larger participant groups, and to examine these relationships in depth with qualitative methods.