Farabi ve Nietzche'nin insan anlayışlarının karşılaştırılması
Comparison of Farabi and Nietzche's human understandings
- Tez No: 941880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRPENÇ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, Farabi ve Nietzsche felsefelerinde, insanın ne olduğunu, insanın varlık olarak Tanrı ile irtibatını, insan yaşamında değerlerin yerini, toplumsal bir varlık olan insanın toplum içindeki rolünü ele almak ve insanın en yüksek mertebesi olan“ideal insan”ile“üstinsan”tasavvurlarının genel niteliklerini tüm yönleriyle ele alarak, bu iki insan tipinin genel karşılaştırmasını yapmaktır. Karmaşık bir yapıya sahip olan ve her devirde araştırmaların ilk konusu olan insanın daha iyi anlaşılması için, çalışmanın giriş bölümünde, İlkçağ filozoflarından bazılarının insan anlayışına değinilmiştir. Çünkü bu filozoflar, Farabi ve Nietzsche başta olmak üzere birçok filozof üzerinde derin izler bırakmıştır. Birinci bölümde Farabi'nin genel felsefesi ve insan anlayışı, ikinci bölümde de Nietzsche'nin genel felsefesi ve insan anlayışı ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, Farabi ve Nietzsche'nin genel felsefeleri, insanı ele alış şekilleri, insan anlayışları, Farabi'nin ideal insan tasavvuru ile Nietzsche'nin üstinsan tasavvuru karşılaştırılarak benzer ve farklı yönleri belirtilmiştir. Her iki filozofun da amacı, insanın, potansiyelini kullanarak mükemmelliğe ulaşmasını sağlamaktır. Farabi bu mükemmelliğe ideal insan ile, Nietzsche ise üstinsan ile ulaşılabileceğini belirtmektedir. Hem ideal insan hem de üstinsan insanın ulaşabileceği en üst mertebedir ve insanlığı yönetecek kişidir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discussin Farabi and Nietzsche philosophies what human is, human's connection with God as a being, the place of values in human life, the role of human as a social being in society, and to make a general comparison of these two types of people by considering in all aspects the general qualities of the highest order of Man, the“ideal person”and the“Superman”. In order to better understand the human being, which has a complex structure and is the first subject of research in every era, in the introduction part of study, the understanding of human being by some of the ancient philosophers is mentioned. Because these philosophers left deep traces on many philosophers, especially Farabi and Nietzsche.In the first part, Farabi's general philosophy and human understanding, and in the second part, Nietzsche's general philosophy and human understanding are discussed. In the third and last part, the general philosophies of Farabi and Nietzsche, the way they handle human being, their understanding of human, Farabi's ideal person imagination and Nietzsche's superman imagination are compared and their similar and different aspects are specified. The aim of both philosophers is to enable human being to achieve perfection by using his potential. Farabi states that this perfection can be achieved with the ideal person, and Nietzsche states that it can be achieved with the superman. Both an ideal personand a Superman are the highest order that a person can reach, and he is the one who will rule humanity.