İhvan-ı Safa'da zaman kavramı
The concept of time in İkhwan Al-Safa
- Tez No: 941882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRPENÇ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanlık tarihi boyunca, zamanın mahiyeti ve tanımına yönelik sorular var ola gelmiştir. Zamanın niteliğine ait suallere yanıt mitolojide de gözlenmiştir. İnsanın zaman olgusunu bilip onunla alakalı bir tanım geliştirmesi ile ancak varoluşuyla ilgili farkındalık oluşacak, kendi varlığını ve evrendeki varlıkları anlayabilecektir. Doğumdan ölüme, gölgemiz gibi bize eşlik eden bu kavramı özümsemek, toplumsal hayatımızda bize önemli bakış açıları kazandıracaktır. İlk çağdan günümüze değin, zamanın ne'liğiyle ilgili filozoflarca ifade edilen güçlük ve zorluklara rağmen hemen hemen tümü zamana değinmişlerdir. Ama zaman için tatmin edici bir cevap verilmiş değildir. Bu çalışmada her felsefe, din, mezhep ve bilimden yararlı bilgileri, fikirleri eserlerine yansıtarak, din ve felsefe uzlaşımını sağlama şiarıyla hareket eden İhvan-ı Safa'nın, risalelerde ele aldığı zaman görüşlerine değinilecektir. İhvan-ı Safa' ya göre zaman, Aristoteles'in tanımıyla benzerlik gösteren gök küresindeki hareketlerin sayısıyla, gündüz ila gecenin yinelenmesidir. Gece ve gündüzün devamlı yinelenmesi düşünenin ruhunda, zihin dünyasında bir form oluşturur. Bu form zamanın yaşanılan bir gerçeklik ve mutlak zaman anlayışını ifade eder. Zaman, Tanrı tarafından yaratılmış olup, özünde ezeli ve ebedilik taşımaz. Zamanın hareketli oluşu, ruhun hareketi ile birlikte bir mana taşır, yani âlem ruhu ayaltı âlem için hem bir canlılık kaynağı hem de hareketle birlikte zamanı doğurur.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of mankind, questions about the nature and definition of time may exist. The response to the questions of the nature of time has also been observed in mythology. Only when a person knows the phenomenon of time and develops a definition related to it, awareness of his existence will be formed, he will be able to understand his own existence and the beings in the universe. Assimilating this concept, which accompanies us from birth to death, like our shadow, will give us important perspectives in our social life. Despite the difficulties and difficulties expressed by philosophers about the nature of time from the first era to the present, almost all of them have touched on time. But a satisfactory answer has not been given for the time. In this study, every philosophy, religion, sect, and useful to the science community thought of your information by projecting ideas into works of heretical notions to destroy contaminated with kanaatlerinc who settled in bigotry, pure and tainted with religious philosophy to bring to its natural state, moving with the motto of providing the negotiation of religion and philosophy, Jewish history in the Epistles of the hands when the views will be discussed. According to Ikhwan-i Safa, time is the repetition of day and night by the number of movements in the celestial sphere, which is similar to Aristotle's definition. The constant repetition of night and day creates a form in the mind world, in the soul of the thinker. This form expresses an experienced reality of time and an absolute understanding of time. Time is created by God and has no eternal and eternal essence. The fact that time is moving carries a meaning along with the movement of the soul, that is, the spirit of the realm is both a source of vitality for the subterranean realm and gives birth to time along with movement.