Flavonoıd destekli hücre iskelelerinin deri doku yaralanmalarında kullanılması
Use of flavonoid-supported scaffolds for skin tissue injuries
- Tez No: 941894
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EROĞUL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP OBALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dekübit ülserler vücudun belli basınç bölgelerinde meydana gelen lokalize yaralar olup, tedavi edilmediği takdirde kemiğe kadar ilerleyen derin yaralar oluşturmaktadırlar. Bu tez kapsamında amaçlanan 2. veya 3. evre dekübit ülserlerin tedavisi için aday olabilecek hem yara bölgesini dış etkenlerden koruyacak hem de deri dokusunun iyileştirmesini hızlandıracak hücre iskeleleri üretmektir. Üretilen hücre iskelelerine antibakteriyel etkinlik Gümüş nanoparçacık (AgNp) ile kazandırılmıştır. Deri doku rejenerasyonunu desteklemesi ve hücresel stresi ortamdan uzaklaştırması için hücre iskelelerine antioksidan bir malzeme olan ve zeytin yapraklarında bol miktarda bulunan Oleuropein katkılanmıştır. Oleuropein katkılı PCL hücre iskelelerinin yüzeyine önce Argon plazma uygulanmış, daha sonra AgNp'ler in situ olarak sentezlenmiştir. Hücre iskelelerinin morfolojik karakterizasyonları taramalı elektron mikroskobu (SEM), dinamik ışık saçılımı (DLS), Fourier'in kızılötesi spektroskopisi (FTIR), yüzey analizi, porozite ve temas açısı ölçümleriyle yapılmıştır. Üretilen hücre iskelelerinin antibakteriyel ve antioksidan etkinliklerine de bakılmış, L-929 fibroblast hücre canlılığına etkileri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda hücre iskelelerinin mekanik mukavemetlerinde ve FTIR analizlerinde gruplar anlamlı arası bir farklılığa rastlanmamıştır. Öte yandan, hücre iskelelerine katkılanan oleuropein miktarı arttıkça (20, 40 ve 60 mg katkılanmıştır.) antibakteriyel etkinin arttığı, bu durumun da oleuropeinin hidrofilik yapısından kaynaklandığı belirlenmiştir. Hücre iskelelerinden Gümüş iyonu ve oleuropein salımlarına bakılmış, ilk 72 saatte hem Gümüş iyonlarının hem de oleuropeinin hızlı bir salım profili sergilediği görülmüştür. AgNp'ler yüzeye kovalent bağlanmadığı için hücre iskeleleri salım ortamına alındığında yüzeyden hızlı bir şekilde Gümüş iyon salımı gerçekleşmektedir. Oleuropein ise yapısında bulunan hidroksil grupları sebebiyle suya afinitesi olan bir moleküldür ve salım ortamında rahatça çözünmektedir. Üretilen AgNp'lerin antibakteriyel özelliklerine bakılmış, E. coli ve S. aureus bakteri suşlarında sırasıyla canlılığı %15 ve %20'lere kadar düşürdüğü saptanmıştır. Oleuropein içeren hücre iskelelerinin radikal süpürme etkinlikleri incelenmiştir. 60 mg oleuropein içeren örnek grubunun radikal süpürme etkinliğinin %90'ın üzerinde olduğu saptanmıştır. Malzemelerin hücre canlılıklarına bakıldığında hücre tutunumunun ve çoğalmasının gerçekleştiği görülmüştür. 60 mg oleuropein içeren örnek gruplarında hücre canlılığı %120'lere kadar çıkmıştır. Örneklerle yara kapanma testi (çizik testi) yapılmış ve Oleuropein içeren örneklerin 72 saatin sonunda kontrol grubuna kıyasla (Yara kapanma oranı %65.74 olarak hesaplanmıştır.) yara kapanmasını %100 sağladığı görülmüştür. Tezin başında üretilmesi planlanan antibakteriyel ve antioksidan etki gösteren PCL hücre iskelelerinin üretimi sağlanmış, analizleri yapılmıştır. Örneklere Sunulan bu hücre iskelelerinin çeşitli modifikasyonlar ve katkılamalarla farklı deri doku yaraları için de alternatif olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pressure ulcers are localized wounds that develop in specific pressure areas of the body, and if left untreated, they can progress into deep wounds that extend to the bone. The aim of this thesis is to produce scaffolds that can be potential candidates for the treatment of stage 2 or 3 pressure ulcers, which not only protect the wound area from external factors but also accelerate skin tissue healing. Antibacterial activity was conferred to the produced scaffolds by incorporating silver nanoparticles (AgNPs). To support skin tissue regeneration and alleviate cellular stress, oleuropein, an antioxidant compound abundantly found in olive leaves, was added to the scaffolds. The surface of the oleuropein-incorporated PCL scaffolds was first treated with argon plasma, and then AgNPs were synthesized in situ. Morphological characterizations of the scaffolds were performed using scanning electron microscopy (SEM), dynamic light scattering (DLS), Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR), surface analysis, porosity, and contact angle measurements. The antibacterial and antioxidant activities of the produced scaffolds were also evaluated, and their effects on L-929 fibroblast cell viability were examined. The results indicated that no significant differences were observed in the mechanical strength and FTIR analyses between the groups. However, as the amount of oleuropein incorporated into the scaffolds increased (20, 40, and 60 mg were added), the antibacterial activity also increased, which was attributed to the hydrophilic nature of oleuropein. The release profiles of silver ions and oleuropein from the scaffolds were investigated, and it was observed that both silver ions and oleuropein exhibited a rapid release profile within the first 72 hours. Since AgNPs were not covalently bonded to the surface, a rapid release of silver ions occurred when the scaffolds were placed in the release medium. Oleuropein, being a molecule with hydroxyl groups, has an affinity for water and thus dissolves easily in the release medium. The antibacterial properties of the AgNPs were tested, and it was found that the viability of E. coli and S. aureus bacterial strains decreased by 15% and 20%, respectively. The radical scavenging activities of oleuropein-containing scaffolds were also evaluated, with the group containing 60 mg of oleuropein showing a radical scavenging activity of over 90%. The cell viability studies demonstrated that cell adhesion and proliferation occurred on the scaffolds, with the cell viability in the group containing 60 mg of oleuropein reaching up to 120%. The wound healing test (scratch test) was conducted on the samples, and it was observed that the samples containing oleuropein achieved 100% wound closure at the end of 72 hours, compared to the control group, where the wound closure rate was calculated as 65.74% The antibacterial and antioxidant PCL scaffolds, which were intended to be produced at the beginning of the thesis, were successfully fabricated and analyzed. It is suggested that these scaffolds, with further modifications and additives, could be used as alternatives for the treatment of various skin tissue wounds.