Hızlı bağlantı elemanlarının korozyon dayanımının incelenmesi ve analizi
Corrosion analysis of quick coupling and examination of corrosion effects
  1. Tez No: 941895
  2. Yazar: FATİH YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MAKARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, hızlı bağlantı elemanlarının korozyon dayanımı incelenmiş ve farklı malzemelerin performansı değerlendirilmiştir. Özellikle endüstriyel uygulamalarda sıkça kullanılan bu elemanların korozyon direnci, tuz püskürtme testi (ISO 9227) kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmada, 11SMnPb30, AISI 303, AISI 316, AISI 420, CW614N, CW602N, AL-7075 ve AL-6082 gibi farklı malzemeler incelenmiş ve korozyon sonrası sertlik ile yüzey pürüzlülüğü değerleri ölçülmüştür. Hızlı bağlantı elemanları, endüstriyel sistemlerde sıvı veya gaz transferini hızlandıran ve basınç altında güvenli bağlantılar sağlayan kritik bileşenlerdir. Bu elemanların uzun vadeli performansı ve güvenilirliği, özellikle korozyona dayanımı açısından büyük önem taşır. Tuz püskürtme testi, çevresel koşullar altında malzemelerin korozyon direncini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir ve bu tezde bu yöntem kullanılarak farklı malzemelerin performansı kıyaslanmıştır. Tuz püskürtme testi sonuçları AISI 316 ve AL-6082 gibi yüksek korozyon dayanımına sahip malzemelerin, özellikle tuzlu su ve kimyasal çevre koşullarında üstün koruma sağladığını göstermiştir. Pirinç grubundan CW602N malzemenin CW614N malzemeye, paslanmaz grubunda AISI 303 malzemenin AISI 420 malzemeye göre daha iyi dayanım gösterdiği gözlemlenmiştir. Hızlı bağlantı elemanlarının bu tür farklı malzemelerle üretilmesi, çeşitli uygulama alanlarına göre malzeme seçimini daha da önemli hale getirmiştir. Ayrıca, sertlik ve yüzey pürüzlülüğü değerleri, malzemelerin korozyon sonrası mekanik özelliklerini de değerlendirmeye olanak tanımıştır. Bu bağlamda, korozyon dayanımının yanı sıra mekanik performansın da sürdürülebilirliği üzerine önemli sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the corrosion resistance of quick coupling elements and evaluates the performance of different materials. These elements, which are widely used in industrial applications for enhancing the transfer of fluids or gases and ensuring safe pressurized connections, were tested using salt spray (ISO 9227) to compare their corrosion resistance. Materials such as 11SMnPb30, AISI 303, AISI 316, AISI 420, CW614N, CW602N, AL-7075, and AL-6082 were examined, and post-corrosion hardness and surface roughness values were measured. Quick coupling elements are critical components in industrial systems, and their long-term performance and reliability are highly dependent on corrosion resistance. Salt spray testing is a common method used to evaluate the corrosion resistance of materials under environmental conditions, and in this thesis, this method was employed to compare the performance of different materials. The results from salt spray testing showed that materials like AISI 316 and AL-6082 offer superior protection, especially in environments with saline or chemical exposure. It was observed that CW602N from the brass group exhibited better performance than CW614N, and AISI 303 from the stainless steel group showed higher corrosion resistance compared to AISI 420. The use of such varied materials in quick coupling elements emphasizes the importance of material selection tailored to specific applications. Additionally, hardness and surface roughness measurements provided insight into the mechanical properties of the materials after corrosion. This highlights not only the corrosion resistance but also the sustainability of mechanical performance. The thesis outlines the key factors that should be considered for optimizing quick coupling elements in terms of corrosion resistance and durability.