Vergleichende studien zum strafrechtlichen notstand im Deutschen und Türkischen recht
Alman ve Türk hukukunda zaruret hali üzerine karşılaştırmalı çalışma
  1. Tez No: 941893
  2. Yazar: AHMET TALHA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOCHEN BUNG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität Hamburg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Zorunluluk hali, ceza hukuku genel hükümler kısmının dogmatiğinde merkezi ve çok tartışılan meselelerden bir tanesidir. Bu kapsamda, Alman ceza hukukunda zorunluluk hali hem bir hukuka uygunluk nedeni (§ 34 ACK) hem de bir mazeret nedeni (§ 35 ACK) olarak kabul edilmektedir. Buna karşılık, Türk ceza hukukunda zorunluluk hali bu özelliklerden yalnızca birine sahip görünmektedir. Zira zaruret hali TCK 25/2'de tek bir norm olarak düzenlenmiştir. Bu tezin amacı, zorunluluk halinin ceza hukuku açısından teorik ve dogmatik temellerini inceleyerek, bu iki farklı hukuk sistemindeki zaruret hali düzenlemelerinin nasıl şekillendiğini ve hangi noktalarda benzerlik ve farklılık gösterdiğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda Alman ve Türk ceza hukukunda zorunluluk hali kavramı üzerinde odaklanarak, bu iki sistemin hukuk uygulamaları arasındaki karşılaştırmalı bir analiz yapılması hedeflenmektedir. Ayrıca her iki hukuk sisteminde de maddi norm olarak düzenlenmeyen ancak gerek doktrinde gerekse mahkeme içtihatlarında kendisine yer bulan kanun üstü mazeret haline de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
necessity is one of the central and much debated issues in the dogmatics of the general provisions of criminal law. In this context, in German criminal law, the state of necessity is recognised both as a ground of lawfulness (§ 34 ACK) and as an excuse (§ 35 ACK). On the other hand, in Turkish criminal law, the state of necessity seems to have only one of these characteristics. This is because the state of necessity is regulated as a single norm in Article 25/2 of the TCC. The aim of this thesis is to examine the theoretical and dogmatic foundations of the state of necessity in terms of criminal law and to reveal how the state of necessity regulations in these two different legal systems have been shaped and at which points they show similarities and differences. In this direction, by focusing on the concept of necessity in German and Turkish criminal law, it is aimed to make a comparative analysis between the legal practices of these two systems. In addition, the supra-legal state of excuse, which is not regulated as a material norm in both legal systems, but which finds its place in both doctrine and court jurisprudence, is also mentioned.