Okaliptus yağı ile zenginleştirilen kitosan filmlerin hamburger köfte kalitesine etkisi
Effect of chitosan nano films enriched with eucalyptus oil on the quality of beef hamburgers
  1. Tez No: 941908
  2. Yazar: HÜDANUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hamburger köfte çok tüketilen, ancak içeriğindeki yüksek su ve protein miktarı; Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve Listeria monocytogenes gibi kontaminantlar nedeniyle soğukta depolama ömrü kısa olan bir et ürünüdür. Çalışmanın amacı, kitosan film (CH0) ve farklı düzeylerde okaliptus yağı (OY) ile hazırlanmış kitosan filmlerin (%1:CH1; %1,5:CH2 ve %2:CH3) fizikokimyasal ve antioksidan özelliklerini ve bu filmlerle hazırlanmış ve 4±1°C'de 15 gün depolanmış hamburger köfte kalitesine antimikrobiyal, antioksidan ve fizikokimyasal etkilerini belirlemektir. Yürütülen analizler sonucunda okaliptus yağı ilave edilen kitosan filmlerin antioksidan özellikleri, okaliptus konsantrasyonuna bağlı olarak artmıştır. Yüksek düzeyde OY içeren filmler kitosan filmlerden daha yüksek antioksidan aktivite göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Beef burgers are widely consumed meat product. However, their shelf life is limited due to its high moisture and protein content and various contaminants as Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Listeria monocytogenes during storage. The aim of the study is to determine physicochemical and antioxidant properties of chitosan films without essential oil (CH0) and chitosan films incorporated with different levels of eucalyptus oil (EO) (CH1:1% EO, CH2:1,5% EO, and CH3:2% EO) and their antimicrobial, antioxidant and physicochemical properties on beef burgers during 15 days of storage at 4±1oC. As a result of conducting analysis, chitosan films incorporated EU increased antioxidant activity depending on the concentration. The incorporation of eucalyptus oil in high concentration significantly increased antioxidant activity of the film compared to chitosan alone.