Futbolcularda görsel tarama davranışı ile pozisyonel aksiyonlar arasındaki ilişki
The relationship between visual scanning behavior and positional actions of football players
- Tez No: 941910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ONUR SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışması, futbolcularda görsel tarama davranışları ile pozisyonel aksiyonlar arasındaki ilişkiyi inceleyerek, görsel taramanın futbolcu performansına olan etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Türkiye Süper Ligi ve Avrupa Kupalarında mücadele eden bir futbol takımının üç orta saha oyuncusu incelenmiştir. Elde edilen bulgular, görsel tarama davranışlarının pas isabeti, dripling başarısı ve derin pas aksiyonu gibi futbolun temel teknik unsurlarında olumlu etkiler sağladığını ortaya koymuştur. Araştırmanın sonuçları, özellikle orta saha oyuncularının, 360 derecelik bir görüş açısı ile çevresel farkındalıklarını artırarak hücumda daha etkili olduklarını göstermiştir. Bu oyuncular, görsel tarama sayesinde, rakip savunmayı analiz etme ve takım arkadaşlarına uygun pozisyonlarda pas aktarma konularında daha başarılı performans sergilemiştir. Araştırmanın sınırlılıkları, analizlerin yalnızca belirli bir oyuncu grubu ile gerçekleştirilmiş olması nedeniyle bulguların genelleştirilmesini kısıtlamaktadır. Ancak çalışma, görsel tarama davranışlarının futbol performansı üzerindeki önemini vurgulamakta ve bu alanda daha kapsamlı araştırmalar yapılması için bir temel sunmaktadır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için hem Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk hem de çarpıklık ve basıklık değerleri için normallik testi uygulanmıştır. Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk değerleri 0,05'den küçük olması ile çarpıklık ve basıklık değerlerinin ± 1,5 arasında değer alması dağılımın normal olduğu göz önünde bulundurulmuştur. Verilerin analizinde betimsel istatistik ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Çalışmada verilerin analizinde Frekans dağılımı yapılmıştır. Verilerin karşılaştırılmasında t testi ve anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the effects of visual scanning on football player performance by examining the relationship between visual scanning behaviors and positional actions in football players. Three midfielders of a football team competing in the Turkish Super League and European Cups were examined within the scope of the research. The findings revealed that visual scanning behaviors provided positive effects on the basic technical elements of football such as pass accuracy, dribbling success and deep passing action. The results of the research showed that especially midfield players were more effective in offense by increasing their environmental awareness with a 360-degree view. Thanks to visual scanning, these players exhibited more successful performance in analyzing the opponent defense and transferring passes to their teammates in appropriate positions. The limitations of the research limit the generalization of the findings since the analyses were conducted with only a certain group of players. However, the study emphasizes the importance of visual scanning behaviors on football performance and provides a basis for more comprehensive research in this area. In order to determine whether the data showed normal distribution, normality tests were applied for both Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk and skewness and kurtosis values. It was considered that the distribution was normal if the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk values were less than 0.05 and the skewness and kurtosis values were between ± 1.5. Descriptive statistics and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in the analysis of the data. Frequency distribution was used in the analysis of the data in the study. T-test and ANOVA tests were used in the comparison of the data.