Sağlık çalışanlarının cinsiyetlerine göre cinsel mitlere yönelik algılarının incelenmesi
Investigation of healthcare workers perceptions of sexual myths according to their gender
  1. Tez No: 941916
  2. Yazar: ECEM DEMİR ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının cinsiyetlerine göre cinsel mitlere yönelik algılarının incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tanımlatıcı tipte ve ilişki arayıcı olarak tasarlanan bu çalışma, Aralık 2023- Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Örneklem büyüklüğü hesaplamasında“Evreni Bilinen Örneklem Formülünden yararlanıldı ve incelenen olayın görülüş sıklığı için %95 değeri referans olarak alındı. Evren olarak Türkiye'de 2023 yılında çalışan sağlık profesyoneli sayısı (1.420.000) baz alındı. Örnekleme yöntemi olarak olasılıksız örnekleme yöntemlerinden kartopu örneklemesi kullanıldı ve toplam 250 sağlık çalışanına ulaştıktan sonra çalışma sonlandırıldı. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Cinsel Mitler Ölçeği (CMÖ) ile toplanıldı. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon27 de yapıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan sağlık çalışanlarında yaş aralığı 20-61 arasında olup ortalaması 34,98±8,5 ti, toplamda %63,6'sı kadındı ve %67,2'si evliydi. Meslek olarak %33,2 ile hemşireler ilk sıradaydı. Büyüdükleri aile yapısını %46,8'i ”muhafazakâr ve baskıcı- tutucu“ olarak tanımlamıştı ve kadın erkek açısından oranlar benzerdi (p>0,05). Sağlık çalışanlarının %68,8'i ”cinsellikle ilgili aile içinde konuşulmadığını, yasak, ayıp olarak karşılandığını rapor etti. Cinsellikle ilgili içinde yaşadığı toplumsal, kültürel normlar ve tabuların kendisini etkileme düzeyine 10 üzerinden ortalama 5,19±2,31 puan, kültürel normlar ve tabuların cinsellikle ilgili sağlık hizmeti vermesini etkileme/etkileyeceğini düşünme düzeyine de ortalama 4,60±2,50 puan vermişlerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the perceptions of healthcare professionals regarding sexual myths according to their gender. Materials and Methods: This study, designed as a descriptive and relationship-seeking study, was conducted between December 2023 and June 2024. The“Sampling Formula with a Known Universe”was used in the sample size calculation and the %95 value was taken as the reference for the frequency of the event under study. The number of healthcare professionals working in Turkey in 2023 (1,420,000) was taken as the basis for the universe. Snowball sampling, one of the non-probability sampling methods, was used as the sampling method and the study was terminated after reaching a total of 250 healthcare professionals. Data were collected with the Personal Information Form and the Sexual Myths Scale (SMS). Data analysis was done in the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 27. Results: The age range of the healthcare workers participating in the study was between 20 and 61, with an average of 34,98±8,5, %63,6 were women in total and %67,2 were married. Nurses were in the first place with %33,2 as a profession. %46,8 described the family structure they grew up in as“conservative and oppressive-conservative”and the rates were similar for women and men (p>0,05). %68,8 of healthcare workers reported that "sexuality is not discussed within the family and is considered forbidden and shameful. They gave an average score of 5,19±2,31 out of 10 for the level of influence of the social and cultural norms and taboos they live in regarding sexuality, and an average score of 4,60±2,50 for the level of influence/thinking that cultural norms and taboos will influence providing healthcare services regarding sexuality.