HIV ile enfekte hastalarda D vitamini düzeyinin sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması ve D vitamininin immün sistem üzerindeki etkilerinin irdelenmesi
Comparison of vitamin D levels in HIV-infected patients and healthy individuals and investigation of the effects of vitamin D on the immune system
  1. Tez No: 941945
  2. Yazar: DUYGU ÖZAKINSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada D vitamini eksikliğinin İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV) pozitif popülasyon ve HIV negatif popülasyon ile karşılaştırılmasını yapmak ve D vitamini replasman tedavisinin viral yük ve immün sistem hücreleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız tek merkezli, prospektif kohort bir araştırmadır. Çalışmamıza 18 yaş ve üzerinde, HIV ile enfekte, akıl sağlığı yerinde olan, malignitesi ve granülomatoz hastalığı olmayan, osteoporozu ve bilinen böbrek hastalığı olmayan 05.09.2024 – 05.02.2025 tarihleri arasında Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniğine başvuran ve daha önceki poliklinik başvurusunda D vitamini bakılıp eksikliği saptanarak replasman tedavisine başlanılmış hastalar dahil edildi. Kontrol grubunu da aynı dönemde polikliniğine başvuran HIV pozitif ve HIV negatif hastalar oluşturdu. Çalışmanın iki sonlanım noktası mevcuttur. Birinci sonlanım noktasında HIV pozitif hastalar ile HIV negatif hastaların D vitamini seviyeleri karşılaştırıldı. İkinci sonlanım noktasında ise D vitamini eksikliği saptanıp replasman tedavisi başlanan ve başlanmayan hastaların 6 aylık takipler sonucunda viral yük, CD4 T lenfosit sayısı, CD8 T lenfosit sayısı, CD4/CD8 oranı, hemogram gibi parametrelerinin değişimleri karşılaştırıldı. Tüm bu verilerin istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı araştırıldı. BULGULAR: Çalışmanın birinci aşamasına 78 HIV pozitif ve 93 HIV negatif toplam 171 hasta dahil edildi. Her iki hasta grubunda da D vitamini eksikliği oranı %70 ve %80 olarak saptandı. Bu hastaların yaş, cinsiyet ve D vitamini düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. D vitamini eksikliği bulunan HIV pozitif hastaların sosyo-demografik özellikleri incelendiğinde D vitamini eksikliğine neden olabileceği gösterilen bir özellik saptanmadı. Çalışmanın ikinci aşamasının tamamı ise HIV pozitif hastalardan oluşmaktaydı ve 66 hasta D vitamini replasmanı aldı, 60 hasta D vitamini replasmanı almadı. Bu hastaların viral yükü 6 aylık takiplerde her iki grupta da azaldı CD4 T lenfosit sayısı ve CD4/CD8 oranı arttı. Ancak viral yük, CD4 T lenfosit sayısı, CD4/CD8 oranında iki grubun karşılaştırılmasında anlamlı bir fark saptanmadı. (Tüm değişkenler için, Mann-Whitney U Testi, p>0,05). D vitamini kullanan çalışma grubunun hemogram parametreleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında lökosit sayısı, nötrofil sayısı D vitamini kullanmayan grupta D vitamini kullanan gruba göre daha yüksek çıktı. Kronik inflamasyon belirteçlerinden nötrofil lenfosit oranı ise D vitamini kullanmayan grupta anlamlı olmasa bile daha yüksek saptandı. SONUÇ: Çalışmamızda D vitamini düzeyinin HIV pozitif ve HIV negatif grupta farklı olmadığı saptandı. Bulgularımız literatürdeki çalışmalarla benzerdi. D vitamini replasmanının HIV pozitif hastalarda HIV negatif hastalarla kıyaslandığında viral yük ve immün sistem üzerine etkisi olmadığı görüldü. Ancak hemogram parametrelerinde ve kronik inflamasyon parametreleri üzerine etkilerinin gözlemlenmesi için daha geniş çaplı çalışmalar yapılması gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: HIV, D vitamini, viral yük, CD4 T lenfosit sayısı, immün sistem
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: This study aims to compare vitamin D deficiency in the HIV-positive population with the HIV-negative population and to evaluate the effects of vitamin D replacement therapy on viral load and immune system cells. MATERİALS AND METHODS: This was a single-center, prospective cohort study. Patients aged 18 years and older, diagnosed with HIV infection, mentally competent, without malignancy, granulomatous disease, osteoporosis, or known kidney disease, who presented to the Infectious Diseases and Clinical Microbiology outpatient clinic of Sultan 2nd Abdülhamid Han Training and Research Hospital between September 5, 2024, and February 5, 2025, were included in the study. All included patients had previously undergone vitamin D testing, were diagnosed with vitamin D deficiency, and had been started on replacement therapy. The control group consisted of both HIV-positive and HIV-negative individuals who presented to the outpatient clinic during the same period. The study had two primary endpoints. The first endpoint involved comparing vitamin D levels between HIV-positive and HIV-negative patients. The second endpoint evaluated changes in viral load, CD4 T lymphocyte count, CD8 T lymphocyte count, CD4/CD8 ratio, and complete blood count parameters after a six-month follow-up in patients with vitamin D deficiency who received replacement therapy versus those who did not. The statistical significance of these changes was analyzed. RESULTS: A total of 171 patients were included in the first phase of the study, comprising 78 HIV-positive and 93 HIV-negative individuals. Vitamin D deficiency was detected in 70% and 80% of these groups, respectively. No statistically significant difference was observed in age, sex, or vitamin D levels between the two groups. Additionally, no socio-demographic factors were identified as potential causes of vitamin D deficiency in HIV-positive patients. The second phase of the study included only HIV-positive patients, with 66 receiving vitamin D replacement therapy and 60 not receiving treatment. After six months, viral load decreased, and CD4 T lymphocyte count and CD4/CD8 ratio increased in both groups. However, no statistically significant difference was found between the groups in terms of viral load, CD4 T lymphocyte count, or CD4/CD8 ratio (Mann-Whitney U test, p> 0.05 for all variables). When the hemogram parameters of the study group using vitamin D were compared with those of the control group, the leukocyte count and neutrophil count were found to be higher in the group that did not use vitamin D than in the group that did. Although not statistically significant, the neutrophil-to-lymphocyte ratio, a marker of chronic inflammation, was higher in the untreated group. CONCLUSİON: Our study found no significant difference in vitamin D levels between HIV-positive and HIV-negative groups. Our findings are consistent with previous studies in the literature. Vitamin D supplementation did not appear to have an impact on viral load or the immune system in HIV-positive patients compared to HIV-negative individuals. However, larger-scale studies are needed to evaluate its effects on hematological parameters and chronic inflammation markers. KEYWORDS: HIV, vitamin D, viral load, CD4 T lymphocyte count, immune system.