Nohut (Cicer arietinum L.) yetiştiriciliğinde farklı organik gübre uygulamalarının verim ve verim ile ilgili özellikler üzerine etkisi
Effects of different organic fertilizer applications on yield and yield-related characteristics in chickpea (Cicer arietinum L.) cultivation
- Tez No: 941950
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM EMİN ANLARSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma Çukurova ekolojik şartlarında kışlık nohut yetiştiriciliğinde farklı organik gübre uygulamalarının verim ve verim ile ilgili özellikler üzerine olan etkisini incelemek amacıyla 2023/2024 yetiştirme sezonunda tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada çeşitler ana parsele, gübreler alt parsele gelecek şekilde uygulama yapılmıştır. Denemede Caner ve Seçkin nohut çeşitleri ile deniz yosunu (250 cc/da), tavuk gübresi (200 kg/da) ve leonardit (350 kg/da) organik gübreleri ve kimyasal gübre (3 kg/da N ve 8 kg/da P2O5) materyal olarak ele alınmıştır. Kontrol parseline ise herhangi bir gübre uygulaması yapılmamıştır. Araştırmada çiçeklenmeye kadar geçen süre, olgunlaşmaya kadar geçen süre, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, ana dal sayısı, bakla sayısı, tane sayısı, bitki başına tane ağırlığı, yüz tane ağırlığı, tane verimi, biyolojik verim ve hasat indeksi incelenmiştir. Araştırma sonucunda ise farklı gübre uygulamalarına göre çiçeklenme süresi 92.6 - 96.0 gün, olgunlaşma süresi 168.0 - 169.6 gün, bitki boyu 83.0 - 88.7 cm, ilk bakla yüksekliği 32.7 - 34.1 cm, ana dal sayısı 2.5 - 3.1 adet, bakla sayısı 14.3 - 16.4 adet, tane sayısı 15.2 - 18.3 adet, bitki başına tane ağırlığı 6.6 - 7.0 g, 100- tane ağırlığı 38.4 - 40.6 g, tane verimi 166.6 - 196.9 kg/da, biyolojik verim 25.9 - 28.1 g/bitki, hasat indeksi % 23.5 - 27.1 arasında değişmiştir. Gübre uygulamaları çiçeklenmeye kadar geçen süre üzerine önemli etkide bulunmuştur. En yüksek değer 96 gün ile deniz yosunu ve leonardit uygulamasından elde edilmiştir. İlk bakla yüksekliği bakımından çeşit x gübre interaksiyonu önemli bulunmuştur. En yüksek değerler Seçkin çeşidinde 34.7 cm ile leonardit ve tavuk gübresi uygulamalarında elde edilmiş, Caner çeşidinde ise 36.5 cm ile kimyasal gübre uygulamasında elde edilmiştir.100 tane ağırlığı çeşit x gübre uygulamaları interaksiyonundan önemli düzeyde etkilenmiştir. 100 tane ağırlığı bakımından Seçkin çeşidinde leonardit uygulamasında 38.5 g ile en yüksek değer elde edilirken Caner çeşidinde ise kimyasal gübre uygulamasında 43.6 g ile en yüksek değer elde edilmiştir. Gübre uygulamaları arasında tane verimi bakımından önemli bir fark bulunmamakla birlikte organik gübre uygulamalarından kontrol ve kimyasal gübre uygulamalarına göre nispeten daha yüksek verim elde edilmiştir. Tane verimi bakımından çeşitler arasında ise istatistiki olarak önemli farklılıklar bulunmuş ve 196.2 kg/da ile Caner çeşidinde en yüksek tane verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate the effects of different organic fertilizer applications on yield and yield-related traits in winter chickpea cultivation in 2023/2024 growing season in Çukurova conditions. In the study, varieties were applied to the main plots and fertilizers were applied to the sub-plots. In the study, Caner and Seçkin chickpea varieties and seaweed (250 cc/da), chicken manure (200 kg/da) and leonardite (350 kg/da) organic fertilizers and chemical fertilizer (3 kg/da N and 8 kg/da P2O5) were used as material. No fertilizer was applied to the control plot. In the study, duration until flowering, duration until maturity, plant height, first pod height, number of main branches, number of pods, number of grain, grain weight per plant, 100-grain weight, grain yield, biological yield and harvest index were examined. As a result of the research, according to different fertilizer applications, flowering duration was 92.6 - 96.0 days, maturity time was 168.0 - 169.6 days, plant height was 83.0 - 88.7 cm, first pod height was 32.7 - 34.1 cm, number of main branches was 2.5 - 3.1, number of pods was 14.3 - 16.4 , number of grains was 15.2 - 18.3, grain weight per plant was 6.6 - 7.0 g, 100- grain weight was 38.4 - 40.6 g, grain yield was 166.6 - 196.9 kg da-1, biological yield was 25.9 - 28.1 g plant-1, harvest index was 23.5 - 27.1%. Duration until flowering was affected by fertilizer types. The highest value was found in the seaweed and leonardite applications with 96 days. First pod height was influenced by interaction of cultivar x fertilizer applications. In terms of first pod height the highest value was obtained from leonardite and chicken manure applications in Seçkin cultivar with 34.7 cm while the highest value was obtained from chemical fertilizer applications in Caner with 36.5 cm. 100 - grain weight was affected by cultivar x fertilizer applications. In terms of 100-grain weight, the highest value was obtained from leonardite application in Seçkin with 38.5 g, while the highest value was in chemical fertilizer application in Caner cultivar with 43.6 g. There were no significant differences among fertilizer applications for grain yield. However relatively higher yields were obtained from organic fertilizer applications compared to control and chemical fertilizer applications. Statistically significant differences were observed among the varieties and the highest grain yield was determined in the Caner variety with 196.2 kg/da-1.