Ameliyat öncesi dönemde jel yastık kullanımının hastaların uyku kalitesi ve genel konfor düzeylerine etkisi
The effect of the use of gel pillows on the sleep quality and general comfort levels of the patients in the preoperative period
- Tez No: 941968
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER ÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Ameliyat öncesi dönemde çevresel etmenler, bilinmezlik korkusu, malignite şüphesi, ilaç kullanımı, aktivitelerde kısıtlanma ve beslenme sorunları gibi nedenlerle hastaların uyku kalitesi ve genel konfor düzeylerinde azalma görülebilmektedir. Bu dönemde hastalara uykuya geçişi kolaylaştırmak ve gece boyunca konforu sağlamak için hemşirelik bakım uygulamaları önem taşımaktadır. Bu çalışma, ameliyat öncesi dönemde serinletici jel yüzey özelliğine sahip yastık kullanımının hastaların uyku kalitesi ve genel konfor düzeyleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntemler: Randomize kontrollü, tek kör deneysel tipte tasarlanan bu çalışma 01.08.2022- 07.08.2023 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde gastrointestinal sistem kanser cerrahisi geçirmesi planlanan 60 hasta ile (çalışma grubu:30, kontrol grubu:30) yürütüldü. Veriler ameliyattan önceki günün sabahında (T1) ve ameliyat günü sabahında (T2) olmak üzere iki aşamada toplandı. Çalışma grubundaki hastalara kontrol grubundaki hastalardan farklı olarak gece uykusunda kullanmaları için serinletici jel yüzey özelliğine sahip yastık verildi. Verilerin toplanmasında Hasta Tanılama Formu, Richard Campbell Uyku Ölçeği ve Genel Konfor Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, Shapiro-Wilk testi, bağımlı/ bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi, Spearman ve Pearson Korelasyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: In the preoperative period, factors such as environmental influences, fear of the unknown, suspicion of malignancy, medication use, limitations in activities, and nutritional issues can lead to a decrease in patients' sleep quality and overall comfort levels. In this period, nursing care practices are important to facilitate the transition to sleep and ensure comfort throughout the night. This study was conducted to evaluate the effect of using a pillow with a cooling gel surface in the preoperative period on the sleep quality and general comfort levels of patients. Materials and Methods: This randomized controlled, single-blind experimental study was conducted between 01.08.2022 and 07.08.2023 with 60 patients (study group: 30, control group: 30) who were planned to undergo gastrointestinal system cancer surgery at the General Surgery Department of Trakya University Hospital. Data were collected in two stages: the morning of the day before surgery (T1) and the morning of the surgery day (T2). Unlike the patients in the control group, the patients in the study group were provided with pillows with a cooling gel surface feature to use during their nighttime sleep. The Patient Diagnostic Form, Richard Campbell Sleep Scale, and General Comfort Scale were used to collect data. Descriptive statistics, chi-square test, Shapiro-Wilk test, dependent/independent sample t-test, Mann Whitney U test, Wilcoxon test, and Spearman and Pearson correlation tests were used in the data analysis.