Atatürk dönemi Türkiye-Japonya ilişkileri (1923-1938)
Turkey–Japan relations during the Atatürk era (1923–1938)
- Tez No: 941974
- Danışmanlar: PROF. DR. NASRULLAH UZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Atatürk Dönemi'nde Türkiye ile Japonya arasında gerçekleşen siyasi, askeri, kültürel ve ekonomik ilişkiler incelenmiştir. Çalışmada ağırlıklı olarak Türk arşiv belgeleri ve Türkçe kaynaklar kullanılmıştır. Ayrıca Japon Hükûmeti'nin yarı resmi yayın organı The Japan Times ile çeşitli İngilizce kaynaklardan yararlanılmıştır. Söz konusu dönemde Japonya“Meiji Restorasyonu”neticesinde uluslararası dengelerde emperyal bir güç olarak ortaya çıkarken, Atatürk önderliğindeki Türkiye ise Batı'ya karşı verilen bir mücadelenin ardından barışçıl politikalarla modern bir devlet yaratmayı hedeflemiştir. Japonya'nın Batılı devletlerin baskısı ile dışa açılma sürecinde yaşadıkları, Pan-Asyacılık düşüncesini doğurmuştur. Pan-Asyacılık çerçevesinde Japonya hem emperyalist çıkarları doğrultusunda hem de benzer süreçleri geçirmiş olmanın verdiği yakınlık duygusuyla Türkiye ile iyi ilişkiler kurmaya çalışmıştır. Türkiye de Japonya'nın ilişkileri geliştirme çabalarına olumlu karşılık vermiştir. Ancak Türkiye, dış politika prensipleri gereği Japonya ile kurulan ilişkilerin siyasi bir birlikteliğe dönüşmesinden kaçınmıştır. Türkiye uluslararası alanda tanınma isteğinin yanında, Japonya'nın sunduğu teknik ve ekonomik fırsatlardan yararlanmaya çalışırken, Japonya Türkiye'nin Akdeniz'deki stratejik konumu ve Japon malları için pazar olma potansiyelinden yararlanmak istemiştir. Fakat coğrafi uzaklık ve politik farklılıklar gibi nedenlerle ilişkiler sınırlı bir düzeyde kalmıştır. Tüm bunlara rağmen Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkiler Amiral Yamamoto'nun ve Prens Takamatsu'nun Türkiye ziyareti, Japonya'daki Ertuğrul Anıtı'nın yenilenmesi gibi önemli olaylara sahne olmuştur. Atatürk Dönemi'nin sonunda Türkiye ile Japonya birbirlerinin dış politikasında önemli bir yere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the political, military, cultural, and economic relations between Turkey and Japan during the Atatürk era. The research primarily utilizes Turkish archival documents and Turkish sources, alongside the semi-official Japanese government publication The Japan Times and various English sources. Following the Meiji Restoration, Japan emerged as a major imperial power in international affairs, while Turkey, under Atatürk's leadership, aimed to build a modern state through peaceful policies after struggles against Western dominance. Japan's opening to the outside world under Western pressure gave rise to Pan-Asianism, which motivated Japan to seek good relations with Turkey, driven by both imperial interests and shared historical experiences. Turkey responded positively to these efforts but avoided any political alliance due to its foreign policy principles. Turkey sought international recognition and aimed to benefit from Japan's technical and economic opportunities, whereas Japan aimed to leverage Turkey's strategic position in the Mediterranean and its potential as a market for Japanese goods. However, geographic distance and political differences limited the scope of their relations. Despite these challenges, significant events took place, such as the visits of Admiral Yamamoto and Prince Takamatsu to Turkey, and the renovation of the Ertuğrul Monument in Japan. By the end of the Atatürk era, Turkey and Japan had become important actors in each other's foreign policies.