Sağlık profesyonellerinin besin-ilaç etkileşimleri hakkında bilgi düzeylerinin belirlenmesi: Konya ili örneği
Determining the knowledge level of healthcare professionals on food-drug interactions: The sample of Konya province
  1. Tez No: 941975
  2. Yazar: AYŞE MERVE AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, sağlık profesyonellerinin besin-ilaç etkileşimleri konusunda bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmaya, Konya ilinde bulunan 583 sağlık profesyoneli (145 hekim, 143 eczacı, 151 diyetisyen ve 144 hemşire) dahil edilmiştir. Araştırma verileri, anket formu ile yüz yüze ve çevrimiçi hibrit veri toplama yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Anketin ilk bölümünde katılımcıların genel bilgilerini belirlemeye yönelik sorular yer alırken, ikinci bölümünde besin-ilaç etkileşimlerine ilişkin bilgi düzeylerini belirlemek için Besin ve İlaç Etkileşimleri Bilgi Düzeyi Saptama Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçeğin Konya ilindeki sağlık profesyonelleri örnekleminde geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yeniden gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin yapı geçerliliği açıklayıcı faktör analizi ile değerlendirilmiş; güvenilirlik ise KR-20 ve McDonald's Omega katsayılarıyla analiz edilmiştir. Bulgular, ölçeğin tek faktörlü bir yapıya sahip olduğunu ve yüksek düzeyde iç tutarlılık gösterdiğini ortaya koymuştur (KR-20 = 0.943; Ω = 0.954). Katılımcıların %70.5'i kadın ve %72.0'si lisans mezunu olup, %78.7'si sağlık alanında aktif olarak çalışmaktadır. Araştırma bulgularına göre, sağlık profesyonellerinin bilgi düzeyleri orta düzeyde olarak yorumlanmıştır. Katılımcıların bilgi düzeyi; yaş, cinsiyet, eğitim durumu, mesleki deneyim süresi, sürekli ilaç kullanma, çalışılan kurum ve eğitim alma durumu gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the knowledge levels of healthcare professionals regarding food-drug interactions. A total of 583 healthcare professionals (145 physicians, 143 pharmacists, 151 dietitians, and 144 nurses) from the province of Konya were included in the study. The data were collected using a hybrid data collection method, both face-to-face and online, through a questionnaire. In the first section of the questionnaire, questions were aimed at determining participants' general information, while the second section employed the Food-Drug Interaction Knowledge Level Assessment Scale to assess their knowledge on food-drug interactions. The validity and reliability analyses of this scale were re-conducted with the sample of healthcare professionals in Konya. The construct validity of the scale was evaluated using exploratory factor analysis, and its reliability was analyzed using KR-20 and McDonald's Omega coefficients. The findings revealed that the scale had a unidimensional structure and showed a high level of internal consistency (KR-20 = 0.943; Ω = 0.954). Of the participants, 70.5% were female, 72.0% held a bachelor's degree, and 78.7% were actively working in the healthcare field. According to the research findings, the knowledge level of healthcare professionals was interpreted as moderate. Knowledge levels significantly differed based on variables such as age, gender, educational status, years of professional experience, regular medication use, type of institution, and prior education on the subject.