Rekabet hukukunda hakim durumdaki teşebbüslerin dijital piyasalarda kendini kayırması
The competitive analysis of self-preferencing practices of undertakings in dominant position in digital markets
  1. Tez No: 941979
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dijital piyasalarda faaliyet gösteren teşebbüslerin, hakim durumda oldukları pazarda sahip oldukları gücü kötüye kullanmak suretiyle alt veya ilişkili pazarlarda kendi ürün veya hizmetleri lehine ayrımcılık yapması günümüzde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Söz konusu davranışlar Avrupa Birliği ve Türkiye başta olmak üzere dünyadaki birçok rekabet otoritesi tarafından incelenmiş ve rekabet hukuku bakımından sakıncalı olabileceği sonucuna varılmıştır. Ancak dijital piyasaların oldukça dinamik olması, buna karşılık soruşturma sürecinin çok uzun sürmesi ve tedbir/taahhütlerin yeterli olmaması göz önüne alınarak dijital piyasalarda ayrıca“ex-ante”düzenleme ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu ihtiyacın bir yansıması olarak Avrupa Birliği'nde Digital Markets Act (Dijital Pazarlar Yasası) kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Türkiye'de de 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılmasına Dair Düzenleme Taslağı'nda da benzer düzenlemelere yer verilmiştir. Söz konusu çalışmada temel olarak küresel teknoloji şirketlerinin kendini kayırma davranışlarının rekabet hukuku bakımından değerlendirmesine yer verilecek, ardından da ilgili yasal düzenlemelerin yerindeliği ve yeterliliği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The leveraging practices of dominant undertakings in a particular market to favor their own products or services in downstream or related markets, have become increasingly prevalent in digital markets. These behaviors have been scrutinized by competition authorities worldwide, particularly in the European Union and Turkey, and have been deemed potentially harmful to competition law. However, the dynamic nature of digital markets, the long duration of investigations, and the inadequacy of remedies or commitments highlight the necessity for“ex-ante”regulations in digital markets. Reflecting this need, the European Union has adopted and implemented the Digital Markets Act (DMA). Similarly, comparable provisions are included in Turkey's Draft Amendment to the Law No. 4054 on the Protection of Competition. This study primarily examines the self-preferencing practices of global tech companies from a competition law perspective and subsequently evaluates the adequacy and appropriateness of relevant regulatory frameworks.