Approaches of European Union and Turkish competition law towards exploitative conducts in digital platforms
Avrupa Birliği ve Türk rekabet hukukunun dijital platformlardaki sömürücü davranışlara yönelik yaklaşımları
- Tez No: 841103
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAYYAR KARAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AB rekabet hukukunda ABİDA'nın 102. maddesinde, Türk rekabet hukukunda ise 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesinde teşebbüslerin hakim durumlarını kötüye kullanmalarını yasaklanmıştır. Aşırı fiyatlama ve haksız sözleşme koşulları hakim durumdaki teşebbüslerin gerçekleştirdikleri sömürücü kötüye kullanma davranışlarındandır. AB ve Türk rekabet hukukları paralel olsalar da hakim durumdaki teşebbüslerin sömürücü davranışlarına müdahalede ayrıştıkları noktalar bulunmaktadır. Karakteristik özellikleriyle ön plana çıkan dijital platformlar son yıllarda rekabet hukukunun başlıca tartışma alanlarından biridir. Çalışma, hızla gelişen dijital pazarlarda sömürücü davranışlara müdahalede her iki rekabet hukuku açısından nasıl bir yaklaşımın benimsendiğini ve benimseneceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada dijital platformların sömürücü eylemlerinin ABİDA'nın 102. maddesi ve 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesi kapsamında nasıl değerlendirildiği karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle dijital platformların sömürücü eylemlerine ilişkin soruşturmalarda öne çıkan özellikleri araştırılmıştır. Ardından hakim durumdaki dijital platformların aşırı fiyatlandırma ve haksız sözleşme koşullarına yönelik AB ve Türk rekabet hukuklarında doktrin tartışmalarına ve mevcut davalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Article 102 of the TFEU in EU competition law and Article 6 of Act No. 4054 in Turkish competition law prohibit undertakings from abusing their dominant position. Excessive pricing and unfair trading conditions are exploitative abuses committed by dominant undertakings. Although EU and Turkish competition laws are parallel, there are points where they differ in intervening in exploitative conducts. Digital platforms, which stand out with their characteristics, have been one of the main discussion areas in competition law in recent years. This study aims to reveal how approaches have been and will be adopted in terms of both competition laws in intervening in exploitative behaviours in rapidly developing digital markets. The study comparatively examines how the exploitative conducts of digital platforms are investigated within Article 102 of TFEU and Article 6 of Act No. 4054. In this context, the prominent features of digital platforms in investigations regarding exploitative actions were examined at first. Then, doctrinal debates and current cases in the EU and Turkish competition law regarding excessive pricing and unfair trading conditions by dominant digital platforms are concerned.