Meslek birliklerine verilecek yetki belgesi
Certificate of authority to be given to collecting societies
  1. Tez No: 941994
  2. Yazar: EDANUR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bir toplumda meydana getirilen fikrî ürünler üzerindeki mali hakların takibini yapmak ve hak sahiplerine gerekli her türlü hukuki korumayı sağlamak amacıyla kurulmuş meslek birlikleri, fikir ve sanat eserleri hukukunda önemli bir yer teşkil etmektedir. İçinde bulunduğumuz dijital çağda yaşanan hızlı tüketimin mali hakların bireysel olarak takibini zorlaştırması, meslek birliklerinin gerçekleştirmekte olduğu toplu hak yönetimi faaliyetlerinin önemini daha da belirgin hale getirmiştir. Mali haklarının meslek birliği tarafından takip edilmesini isteyen hak sahibinin ilgili meslek birliğine yetki belgesi vermesi ve üyelik başvurusunda bulunması gerekmektedir. Meslek birliklerinin hak takip yetkisinin dayanağı olan yetki belgesi, aynı zamanda taraflar arasında karşılıklı hak ve yükümlülükler doğurmaktadır. Bu doğrultuda yetki belgesinin bütün yönleriyle açıklığa kavuşturulması önem arz etmektedir. Nitekim böylelikle meslek birliği ile üye arasındaki ilişki doğru bir şekilde tespit edilebilecektir. Bu çalışmada meslek birliklerine verilecek yetki belgesi her açıdan değerlendirilerek meslek birliği ile üye arasındaki hukuki ilişkinin özelliklerinin tespit edilmesi ve yetki belgesinin hukuken nitelendirilmesi amaçlanmıştır. Bu değerlendirme yapılırken uygulamada faaliyet göstermekte olan meslek birlikleri tarafından hazırlanmış ve halihazırda kullanılmakta olan mevcut yetki belgelerinden de yararlanılmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında yapılan incelemeler neticesinde meslek birliklerine verilecek yetki belgesi ile ilgili tespit edilmiş olan eksikliklere dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Collecting societies, which are established to monitor the financial rights on intellectual products created in a society and to provide all necessary legal protection to the right holders, have an important place in the law of intellectual and artistic works. The rapid consumption experienced in the digital age we are in, which makes it very difficult to monitor financial rights individually, has made the importance of the collective rights management activities carried out by collecting societies even more evident. Right holders who wish to have their financial rights monitored by the collecting society must submit a certificate of authority to the relevant collecting society and apply for membership. The certificate of authority, which is the basis of the rights monitoring authority of collecting societies, also creates mutual rights and obligations between the parties. In this direction, it is important to clarify all aspects of the certificate of authority. In fact, in this way, the relationship between the collecting society and the member can be determined correctly. In this study, it is aimed to evaluate the certificate of authority to be given to collecting societies in every aspect, to determine the characteristics of the legal relationship between the collecting society and the member, and to legally qualify the certificate of authority. While making this evaluation, the existing certificates of authority prepared by the collecting societies operating in practice and currently in use were also used. In addition, as a result of the examinations carried out within the scope of the study, suggestions were made regarding the deficiencies identified regarding the certificate of authority to be given to collecting societies.