Fıkıhta necisü'l-ayn kavramı
The concept of najis al-'ayn (Impure in itself) in fiqh
- Tez No: 942008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÖZAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Modern bilimin gelişmesiyle gıda, giyim, kozmetik, ilaç, tıp alanlarında ve insanların günlük hayatta kullandığı birçok araç ve gereçte İslâm dinine göre pis (necis) sayılan maddeler kullanılmaktadır. Fıkhî açıdan necis kabul edilen bu maddeler, içerisine eklendikleri ürünlerin dini hükmü konusunda çeşitli tartışmaları gündeme getirmiştir. Bu tür tartışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için, öncelikle söz konusu maddelerin İslâm'ın aslî kaynaklarındaki yeri ve fıkıh literatüründeki tarihi serüveni dikkatle incelenmelidir. Bu doğrultuda necis maddeler hakkında yapılmış çalışmalar mevcuttur. Fakat bu çalışmalar içerisinde maddenin özünde necis olduğunu ifade eden“necisü'l-ayn”kavramı merkeze alınarak, kavramın doğuşu, gelişimi ve mezhepler tarihindeki kullanımı müstakil olarak incelenmemiştir. Bu çalışmada necisü'l-ayn kavramının ortaya çıkışı, geçirdiği değişim ve dönüşümler fıkıh mezhep tarihi üzerinden ele alınacak, en son necisü'l-ayn maddelerin fıkhî hükümlerine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
With the development of modern science, many foods, clothing, cosmetics, tools, and utensils used in daily life contain substances considered impure (najis) according to the Islam. From a jurisprudential perspective, these substances, considered impure, have brought various discussions regarding the religious rulings of the products they are added to. In order for such discussions to be conducted in a healthy manner, the place of these substances in the primary sources of Islam and their historical journey in the jurisprudential literature should be carefully examined. In this regard, there are valuable studies conducted on impure substances. However, among these studies, the concept of“najis al-'ayn”which expresses that the substance is inherently impure, has not been independently examined, focusing on its origin, development, and usage in the history of sects. In this study, the emergence of the concept of nacisu'l-ayn, its changes and transformations will be discussed through the history of fiqh schools, and the fiqh provisions of the latest nacisu'l-ayn articles will be included.