Global türev ile elde edilen bazı kesirli türev ve integrallerin özellikleri ve uygulamaları
Properties and applications of some fractional derivatives and integrals obtained by global derivative
  1. Tez No: 942077
  2. Yazar: DİLAN CİHAD ERES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın amacı, önemi ve araştırma hipotezleri detaylandırılmıştır. Araştırmanın amacı, kesirli türevler ve integraller üzerine güncel bilgi ve uygulamaları derlemek ve analiz etmektir. Çalışmanın önemi, matematiksel modelleme ve uygulamalara olan katkısının yanı sıra bilim ve mühendislik alanındaki geniş yelpazeyi kapsamaktadır. Araştırma hipotezleri ise kesirli hesaplamaların sağladığı yenilikçi yaklaşımların doğruluğunu test etmeye yöneliktir. Çalışmanın ikinci bölümünde, kesirli türevlerin tanımları ve geliştirilmesinde yer alan önemli matematikçiler tarafından yapılan katkılar ele alınmıştır. Kesirli türevlerin matematiği, özellikleri, özellikle lineerlik, Leibniz kuralı ve bileşke fonksiyonların türevleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca Laplace dönüşümleri ve ilgili özellikler açıklanmış, Gamma, Beta ve Mittag-Leffler fonksiyonları detaylandırılmıştır. Uygulama alanları; fizik, kontrol teorisi, elektrik mühendisliği, biyomedikal mühendislik, finans ve jeofizik gibi çeşitli alanlarda incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümün kesirli integrallerin tanımını, kesirli entegrasyon türevleri ve farklılaştırma (differintegrasyon) kavramlarını açıklamaktadır. Riemann-Liouville kesirli integrasyonunun detayları, çekirdek yapıları ve Caputo'nun sağ taraf tanımı üzerinde durulmuştur. Ayrıca kesirli integrallerin uygulanabilirliğine dair çeşitli örnekler sunulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde global türevlerin tanımları ve örnek uygulamaları ile ilgilidir. Başlangıçta fiziksel problemleri çözmek için kullanılan bu hesap, zaman içinde matematik, mühendislik, ekonomi ve diğer birçok alanda temel araç haline gelmiştir. Diferansiyel hesap değişim oranlarını incelerken, integral hesap bu değişimlerin toplamını ele alır. Özetle, kesirli türevler ve integraller matematiğin önemli bir alanı olarak ortaya çıkmış, 18. yüzyıldan itibaren gelişerek Riemann-Liouville ve Caputo tanımları gibi temel kavramlar oluşturulmuştur. Kesirli analiz, teorik matematik ile pratik uygulamalar arasında köprü oluşturarak farklı disiplinlerde yenilikçi çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, the purpose of the study, its importance and research hypotheses are detailed. The aim of the study is to compile and analyze current knowledge and applications on fractional derivatives and integrals. The importance of the study covers a wide range of fields in science and engineering, as well as its contribution to mathematical modeling and applications. The research hypotheses are aimed at testing the accuracy of innovative approaches provided by fractional calculations. In the second part of the study, the contributions made by important mathematicians involved in the definition and development of fractional derivatives are discussed. The mathematics of fractional derivatives, their properties, especially linearity, Leibniz's rule and derivatives of composite functions are emphasized. In addition, Laplace transforms and related properties are explained, Gamma, Beta and Mittag-Leffler functions are detailed. Application areas are examined in various fields such as physics, control theory, electrical engineering, biomedical engineering, finance and geophysics. In the third part of the study, the definition of fractional integrals, fractional derivatives and differentiation concepts are explained. The details of Riemann-Liouville fractional integration, its kernel structures and Caputo's definition are emphasized. In addition, various examples are presented regarding the applicability of fractional integrals. The fourth section of the study is related to the definitions of global derivatives and their sample applications. Initially developed to solve physical problems, this calculus eventually became a fundamental tool in mathematics, engineering, economics, and many other fields. While differential calculus examines rates of change, integral calculus deals with the summation of these changes. In summary, fractional derivatives and integrals have emerged as an important field of mathematics, developing since the 18th century with fundamental concepts such as the Riemann-Liouville and Caputo definitions. Fractional analysis serves as a bridge between theoretical mathematics and practical applications, offering innovative solutions across various disciplines