Posterior kommunikan arter kökenli anevrizmaların gelişiminde etkili morfolojik prediktörlerin BT-anjiografi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 942089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL İDİL SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Posterior kommunikan arter (PKomA) anevrizması saptanan hastalarda bilgisayarlı tomografik anjiyografi tetkiki kullanılarak ilgili serebral arterlerin çapları ve arterler arasındaki açılar ölçülerek hastalarda anevrizmal taraf ile normal taraflar karşılaştırılacaktır. Gereçler ve Yöntem: Ocak 2014-Ocak 2025 tarihlerinde, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalında beyin bilgisayarlı tomografi anjiyografi çekilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmamızda 24-84 yaş aralığına sahip 26,6% (25) erkek, 73,4% (69) kadın toplam 94 hasta bulunmaktadır. Bu çalışmada supraklinoid segment internal karotis arterin (İKA) PKomA çıkışının proksimal (İKA1) ve distalindeki (İKA2) çapı, PKomA çapı, bunların oranları ve İKA ile PKomA arasındaki açılar ölçülmüştür. Ayrıca hastaların P1 ve A1 arterleri hipoplazi ya da aplazi açısından değerlendirildi. Ölçümler sonucunda hastalarda anevrizmal taraf ile normal olan taraf istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Anevrizmal taraf ve normal olan taraf ölçümleri karşılaştırıldığında İKA1, PKomA çaplarında, PKomA/İKA1 ile PKomA/İKA2 oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Anevrizmal tarafta İKA2 çapları anlamlı olarak normal tarafa göre daha yüksekti (p=0,048).
Özet (Çeviri)
Objectives: In patients with posterior communicating artery (PComA) aneurysms, diameters of the relevant cerebral arteries and angles between these arteries will be measured using computed tomography angiography, and comparisons will be made between the aneurysmal side and the normal side. Methods: Patients who underwent brain computed tomography angiography between January 2014 and January 2025 at the Department of Radiology, Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital, were retrospectively analyzed. The study included a total of 94 patients (25 male, 26.6%; 69 female, 73.4%), ranging from 24 to 84 years of age. In this study, measurements included diameters of relevant cerebral arteries, such as proximal (ICA1) and distal (ICA2) segments of supraclinoid internal carotid artery (ICA) and PComA, as well as angles between these arteries. Additionally, the P1 and A1 arterial segments were evaluated for hypoplasia or aplasia. Measurements obtained from the aneurysmal sides were statistically compared to the normal sides. Results: No statistically significant differences were observed between aneurysmal and normal sides in terms of ICA1, PComA diameters, and PComA/ICA diameter ratios. However, the ICA2 diameters on the aneurysmal side were significantly larger than those on the normal side (p=0.048).