Sıffîn Savaşında Kûfe ve Şam cephesinde yer alan sahabîler
Companions on the Kufa and Damascus fronts in the Battle of Siffin
  1. Tez No: 942100
  2. Yazar: OSMAN NURİ KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İslam Tarihi, özellikle Hz. Osman'ın halifeliğinin son yıllarında başlayıp onun vefatının ardından Hz. Ali'nin başa geçmesiyle çalkantılı bir siyasî döneme sahne olmuştur. Bu dönemdeki en önemli olaylardan biri, kuşkusuz Sıffîn Savaşı'dır. Bu savaş, sadece dönemin siyasi yapısının değil, bugün hala etkisini sürdüren mezhepsel farklılıkların da temel nedenlerinden biri olmuştur. Böylesine önemli bir olayın doğru bir şekilde analiz edilmesi, dönemin siyasî ve mezhepsel dinamiklerinin anlaşılması açısından kritik önem taşımaktadır. Bu nedenle bu araştırmadaki amacımız, Sıffîn Savaşı'nın ve gerçekleştiği dönemin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmak ve dönemin mezhep çatışmalarının daha iyi anlaşılmasını sağlamak için Kûfe ve Şam cephelerinde saavaşa katılan sahabîleri tespit etmek ve tanıtmaktır. Bu bağlamda, çeşitli İslamî kaynaklardan yararlanarak ve savaşın tarihsel sürecindeki izlerini inceleyerek bu sahabîleri tespit etmeye çalıştık. Çalışmamızın giriş bölümünde Sıffin Savaşı'nda etkili olan olayları, savaşın nasıl başladığını ve nasıl geliştiğini, savaş meydanında neler yaşandığını, hakem olayını ve nasıl sonuçlandığını anlatmaya çalıştık. Birinci bölümde Hz. Ali'nin yanında yer alan sahabîleri, ikinci bölümde ise Hz. Muaviye'nin yanında yer alan sahabîlerin kimler olduğunu tespit etmeye ve yerlerini belirlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Islamic history, particularly in the final years of Caliph Uthman's rule and following his death, when Caliph Ali came to power, was marked by a turbulent political period. One of the most significant events of this era was undoubtedly the Battle of Siffin. This battle not only played a crucial role in shaping the political structure of the time but also became one of the primary causes of the sectarian differences that continue to affect the Muslim world today. An accurate analysis of such a significant event is of critical importance for understanding the political and sectarian dynamics of the period. Therefore, the purpose of this research is to contribute to a better understanding of the Battle of Siffin and the era in which it occurred, as well as to provide insight into the sectarian conflicts of the time by identifying and introducing the companions who participated in the battle on the fronts of Kufa and Damascus. In this context, we have attempted to identify these companions by utilizing various Islamic sources and examining the traces left by the battle in the historical process. In the introduction of our study, we aimed to describe the key events in the Battle of Siffin, how the war began, how it developed, the experiences on the battlefield, the arbitration incident, and the outcome of the battle. In the first section, we focused on identifying the companions who fought alongside Caliph Ali, and in the second section, we worked to identify and locate the companions who fought alongside Caliph Muawiya.