Sosyal bilgiler dersinde yapay zeka uygulamalarının akademik başarı ve motivasyona etkisi
The effect of artificial intelligence applications in social studies course on academic success and motivation
  1. Tez No: 942128
  2. Yazar: ÖMÜRCAN YUCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MİNDİVANLI AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde teknoloji, insan hayatının her alanına hızla entegre olmaktadır. Eğitim de bu değişimden önemli ölçüde etkilenmiş, özellikle pandemi süreciyle birlikte teknoloji destekli öğrenme yöntemleri hız kazanmıştır. Yeni nesillerin yetiştirilmesinde teknolojiyle iç içe bir eğitim süreci kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu bağlamda, araştırmanın amacı Sosyal Bilgiler dersi kapsamında yapay zeka uygulamalarının eğitim üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada yarı deneysel desen kullanılmış olup, çalışma grubunu bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 40 öğrenci (kontrol ve deney grupları) oluşturmaktadır. Çalışma, 6. sınıf Etkin Vatandaşlık öğrenme alanında yürütülmüş ve öğrencilerin yapay zeka tabanlı eğitim araçlarıyla öğrenme süreçleri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Wepik, Fliki, Leonardo.ai ve Blackbox gibi yapay zeka uygulamaları kullanılarak, öğrenme ve motivasyon üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Veri toplama araçları olarak Sosyal Bilgiler Motivasyon Ölçeği, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve Etkin Vatandaşlık akademik başarı testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, deney grubundaki öğrencilerin akademik başarı düzeylerinin kontrol grubuna göre daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, deney grubundaki öğrenciler yapay zeka destekli öğrenme süreçlerine yönelik olumlu görüşler bildirmiştir. Bu sonuçlar, yapay zeka uygulamalarının Sosyal Bilgiler eğitiminde etkili bir şekilde kullanılabileceğini ve öğrencilerin öğrenme süreçlerine olumlu katkılar sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, technology is rapidly integrating into every aspect of human life, with education being significantly affected by this transformation. The pandemic has further accelerated the integration of technology into education, making it an essential component of modern learning processes. Considering the need to educate new generations in a technology-driven era, it is evident that a technology-free educational approach is no longer feasible. Integrating artificial intelligence into education—one of today's most prominent technological advancements—is expected to yield positive outcomes. This study aims to examine the effects of artificial intelligence applications in Social Studies education. The research adopts a quasi-experimental design, involving 40 students (control and experimental groups) from a public middle school. The study focuses on the 6th-grade“Active Citizenship”learning domain, where AI tools such as Wepik, Fliki, Leonardo.ai, and Blackbox are utilized to assess their impact on learning and motivation. Data collection instruments include the Social Studies Motivation Scale, semi-structured interviews, and the Active Citizenship academic achievement test. The obtained data are analyzed using content analysis. The results indicate that students in the experimental group demonstrated higher academic achievement than those in the control group. Additionally, students in the experimental group expressed positive opinions regarding AI-assisted learning processes. These findings suggest that AI applications can be effectively utilized in Social Studies education and contribute positively to students' learning experiences.