Yeşil teslimatta yeşil iş birliği ve iklim krizi şüpheciliği: İşlem maliyeti ve karbon ayak izi etiketinin düzenleyici etkisi
Green cooperation and climate crisis skepticism in green delivery: Transaction cost and the moderator effect of CO2 labelling
- Tez No: 942188
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR PİRTİNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, beklenmedik durum (contingency), işlem maliyeti (transaction cost) ve güven (trust) teorileri çerçevesinde, son kilometre teslimat süreçlerinde markalar ve tüketiciler arasındaki yeşil iş birliğinin, tüketicilerin yeşil teslimat tercihleri doğrultusunda satın alma niyetleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedeflerinden biri, çevrimiçi satın alma süreçlerinde tüketicilerin markalarla son kilometre teslimat aşamasında yeşil iş birliği gerçekleştirmesini teşvik etmektir. Bununla birlikte araştırmanın diğer temel hedefi, yeşil şüphecilik kavramının öncüllerini iklim krizi şüpheciliği, yeşil reklamcılık şüpheciliği ve algılanan çevre bilgisi değişkenleri ile sınırlandırarak, yeşil teslimat yoluyla satın alma niyetini etkileyen faktörleri incelemektir. Bununla beraber markalara, son kilometre yeşil teslimat için tüketicilere işlem maliyeti ve güven teorilerine dayanarak sağlaması gereken alternatifleri göstermektir. Çalışma işlem maliyeti ve güven teorilerini, yeşil iş birliği ve tüketicilerin sürdürülebilir davranışları ile ilişkilendirerek literatürü zenginleştirmektedir. Bu bağlamda, çevrimiçi satın alma sürecinde, son kilometre yeşil teslimat için işlem maliyetinin ve güvenin etkisini kavramsal olarak ele alırken; beklenmedik durum teorisi ile yeşil iş birliğinin önemine de değinmektedir. Bu tezin araştırma yöntemi anket yoluyla 400 tüketiciye ulaşarak uygulanmış ve sonuçlar SPSS ve AMOS aracılığıyla raporlanmıştır. Yapılan yapısal eşitlik modellemesi (YEM) sonuçlarına göre, çalışmanın en önemli bulgularından biri yeşil algılanan kalite ve yeşil iş birliği, yeşil iddilara güven üzerinde anlamlı sonuçlar vermezken, kolaylık ve enerji verimliliğinin yeşil iddialara karşı güven üzerinde pozitif etkisi olduğudur. Bir diğer önemli husus, yeşil iddialara güvenin, yeşil teslimat yoluyla satın alma niyetinde kısmi aracı etkisinde olmasıdır. İşlem maliyeti teorisinin ve algılanan eko-etiketlerin herhangi bir moderatör etkisi gözlemlenmemekle birlikte, iklim krizi şüpheciliği ve yeşil reklamlara karşı şüpheciliğin yeşil şüpheciliği etkilediği ve yeşil teslimat yoluyla satın alma niyetine negatif etki sağladığı görülmüştür. Son olarak, algılanan çevre bilgisi tüketicilerin yeşil şüpheciliği azaltırken, yeşil şüpheciliğin yeşil teslimat yoluyla satın alma niyetine aracı etkisi olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of green collaboration between brands and consumers in last-mile delivery processes on consumers' purchase intentions, considering their green delivery preferences within the frameworks of contingency, transaction cost, and trust theories. One of the primary objectives is to encourage consumers to engage in green collaboration with brands during the last-mile delivery stage in online purchasing processes. Additionally, the study aims to identify the factors influencing purchase intention via green delivery by restricting the antecedents of green skepticism to climate change skepticism, skepticism toward green advertising, and perceived environmental knowledge. Furthermore, the research explores the alternatives that brands should offer consumers for last-mile green delivery. By linking transaction cost and trust theories with green collaboration and consumers' sustainable behaviors, this study contributes to the literature. In this context, it conceptually examines the influence of transaction costs and trust on last-mile green delivery in online purchasing and highlights the significance of green collaboration within the scope of contingency theory through a literature review. According to the results of the structural equation modeling (SEM), one of the most important findings of the study is that green perceived quality and green cooperation do not yield significant results on trust in green claims, while convenience and energy efficiency have a positive effect on trust in green claims. Another important issue is that trust in green claims has a partial mediating effect on the intention to purchase via green delivery. Although no moderating effect of transaction cost theory and perceived eco-labels was observed, it was observed that climate crisis skepticism and skepticism towards green advertisements triggered green skepticism and had a negative effect on the intention to purchase via green delivery. Finally, while perceived environmental knowledge reduced consumers' green skepticism, it was accepted that green skepticism had a mediating effect on the intention to purchase via green delivery.