Baraj gövde dolgusu sürecinde meydana gelen deformasyonların GNSS ile izlenmesi, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri (Gömükan Barajı örneği)
Monitoring of deformations occurring in dam body filling process with GNSS, problems encountered and solution suggestions (example of Gömükan Dam)
  1. Tez No: 942187
  2. Yazar: MURAT ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Barajların yapısal ve işlevsel güvenliğini, can ve mal güvenliğini sağlamak, gelecekteki benzer projeler için kaynak sağlamak amacıyla barajı etkileyen yüklere karşı davranışının bir bilgi sistemi mantığı içinde ortaya konulması gerekmektedir. Bu sebeple barajları inşa öncesi, inşa sırasında ve işletme süresince emniyet açısından sürekli izlemek ve denetlemek gerekir. Bu çalışmada baraj gövde dolgusu sürecinde meydan gelen deformasyonların GNSS ile takip edilmesi, karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri Gömükan Barajı gövde dolgusu inşaatı sürecinde yapılan ölçmeler yardımıyla incelenmiştir. Gövde dolgusu sırasında baraj gövdesi üzerine beton bloklar şeklinde obje noktaları tesis edilmiş ve baraj inşaatı devam ederken bu noktalarda belirli aralıklarla ölçümler yapılarak veri toplanmıştır. Bu çalışmada Çift frekanslı GNSS alıcısı kullanılmış, TUSAGA-Aktif istasyonları ile baz uzunluğuna bağlı olmaksızın statik ölçü yöntemi kullanılarak nokta koordinatları Datum: ITRF-96 Dilim Orta Meridyeni:39-3 derece olarak belirlenmiştir. Yapılan ölçümler ile meydana gelen yatay ve düşey deformasyonlar tespit edilmiş daha sonra bu veriler proje parametreleri ile uyumlu olup olmadığı incelenmiştir. Bu araştırma için yapılan ölçmeler devam ederken 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş Depremleri meydana gelmiş ve çalışma alanımız olan Gömükan Barajı ve çevresi de bu depremlerden oldukça etkilenmiştir. Deprem sonrasında yapılan ölçümler ile depremin baraj gövdesine etkisi incelenmiştir. Gövdenin tamamında yaklaşık olarak 1.6m batı ve 0.07m güney yönünde bir kayma gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular TMMOB'nin yayınlamış olduğu“6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri Raporunda”tespit edilen deformasyonlar ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Yapılan ölçüm ve değerlendirmeler sonucunda gövde dolgusu sırasında meydana gelen deformasyonlara ilişkin sonuç değerleri, çalışma sürecinde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik fikir ve önerilere araştırma içerisinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the structural and functional safety of dams, the safety of life and property, and to provide resources for similar projects in the future, the behavior of the dam against the loads affecting it must be presented within the logic of an information system. For this reason, dams must be constantly monitored and inspected in terms of safety before construction, during construction, and during operation. In this study, the deformations that occurred during the dam body filling process were monitored with GNSS, the encountered problems and solution suggestions were examined with the help of measurements made during the Gömükan Dam body filling construction process. During the body filling, object points in the form of concrete blocks were established on the dam body and data was collected by taking measurements at certain intervals at these points while the dam construction was ongoing. In this study, dual frequency GNSS receiver was used, and point coordinates were determined as Datum: ITRF-96 Zone Central Meridian: 39-3 degrees using TUSAGA-Aktif stations and static measurement method regardless of the base length. The measurements were first evaluated within themselves and the horizontal and vertical deformations that occurred were determined, and then it was examined whether these data were compatible with the project parameters. While the measurements for this research were continuing, the Kahramanmaraş Earthquakes occurred on February 6, 2023, and our study area, the Gömükan Dam and its surroundings, were also significantly affected by these earthquakes. The effects of the earthquake on the dam body were examined with the measurements made after the earthquake. A shift of approximately 1.6 m west and 0.07 m south was observed throughout the body. The findings obtained were evaluated by comparing them with the deformations detected in the“6 February Kahramanmaraş Earthquakes Report”published by TMMOB. As a result of the measurements and evaluations made, the results of the deformations that occurred during the body filling, the problems encountered during the work process and the ideas and suggestions for the solution of these problems were included in the research.