Ebeveynlerin aşı okuryazarlık düzeyi ile aşı tutumları arasındaki ilişki
The relationship between parents' vaccine literacy level and vaccination attitudes
  1. Tez No: 942205
  2. Yazar: DEMET KARAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECLA KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırma ebeveynlerin aşı okuryazarlık düzeyi ile aşı tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırma Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk polikliniklerine Ekim 2023- Ekim 2024 tarihleri arasında başvuran ve araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan 403 ebeveyn ile yürütülmüştür. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Aşı Okuryazarlığı Ölçeği”ve“Aşı Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerde, ilişkisel çıkarımlarda Pearson Korelasyon Analizi uygulanmış, verilerin normallik varsayımına uygunlukları ise“Kurtosis”ve“Skewness”kat sayıları (±2) ile hesaplanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan ebeveynlerin %55.3'ü 25-34 yaş aralığında, %60.5'i çocuğun annesi, %42.2'si lise mezunudur. Ebeveynlerin İşlevsel Sağlık Okuryazarlığı alt boyutundan 1.87±0.76, İletişimsel Sağlık Okuryazarlığı alt boyutundan 2.84±0.75 puan ve Eleştirel Sağlık Okuryazarlığı alt boyutundan 3.01±0.78 Aşı Tutum Ölçek toplamından 20.63±3.70 puan aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:: This study aimed to determine the relationship between parents' vaccine literacy levels and their attitudes toward vaccination. Material and Method: This study was conducted as a descriptive and correlational research. This study was conducted with 403 parents who met the inclusion criteria and applied to the pediatric outpatient clinics of Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital between October 2023 and October 2024. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Vaccine Literacy Scale,”and the“Vaccine Attitudes Scale.”Pearson Correlation Analysis was applied to the data for relational inferences, and the normality assumptions of the data were calculated using the“Kurtosis”and“Skewness”coefficients (±2). Results: Among the parents who participated in the study, 55.3% were between the ages of 25-34, 60.5% were mothers of children, and 42.2% were high school graduates. It was determined that the parents scored 1.87±0.76 in the Functional Health Literacy sub-dimension, 2.84±0.75 in the Communicative Health Literacy sub-dimension and 3.01±0.78 in the Critical Health Literacy sub-dimension, and 20.63±3.70 in the total Vaccine Attitude Scale.