Katı hal transformatör bileşenleri üzerinde meydana gelen akım ve gerilim problemlerinin iyileştirilmesi
Improvement of current and voltage problems occurring on solid state transformer components
  1. Tez No: 942294
  2. Yazar: KHALIL YOUSSOUF ADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dağıtım sistemi ve yenilenebilir enerjinin yaygınlaşması sonucu; güç kalitesi, ters ve geri güç akış problemleri gibi birçok zorluklarla karşılaşılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışması, Kademeli H-Köprü Tabanlı Katı Hal Transformatörlerinin (SST) katlarında ve bileşenlerinde meydana gelen akım ve gerilim problemlerini incelemeyi amaçlamaktadır. SST'lerin katları arasında AC/DC dönüştürücü katı, çift aktif köprü katı ile çift aktif köprünün merkezinde bulunan yüksek frekanslı transformatör katı ve bileşenleri arasında H-köprüsü modülleri, güç elektroniği dönüştürücüleri, yüksek frekanslı transformatör ve kontrol sistemleri bulunmaktadır. Bu bileşenlerde meydana gelen problemler; dengesiz akımlar, harmonikler ve aşırı yükleme gibi akım problemlerinin yanı sıra gerilim dalgalanmaları ve gerilim düşmeleri, aşırı gerilim ve gerilim dengesizliği şeklinde sıralanabilirler. Bu çalışmadaki devrelerin modellenmesi ve benzetimi için PSCAD/EMTDC programı kullanmıştır. Akım ve gerilim problemlerinin iyileştirilmesi amacıyla farklı anahtarlama ve denetleyicileri kullanılarak analizler ve karşılaştırmalar yapılmış ve öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the widespread adoption of distributed systems and renewable energy, numerous challenges such as power quality, reverse and back power flow issues have begun to emerge. This thesis aims to investigate the current and voltage problems occurring in the stages and components of Cascaded H-Bridge-Based Solid State Transformers (SST). Among the stages of SSTs are the AC/DC converter stage, the dual active bridge stage along with the high-frequency transformer stage located at the center of the dual active bridge, and among its components are H-bridge modules, power electronic converters, high-frequency transformers, and control systems. The problems that arise in these components can be listed as current issues such as unbalanced currents, harmonics, and overloading, as well as voltage fluctuations, voltage drops, overvoltage, and voltage imbalance. The modeling and simulation of the circuits in this study were performed using the PSCAD/EMTDC software. To improve current and voltage issues, analyses and comparisons were conducted using different switching techniques and controllers, and recommendations were presented.