Sodyum iodoasetat ile oluşturulan osteoartritisin sağaltımında trombositten zengin plazmanın etkinliğinin histopatolojik ve üç boyutlu tomografi ile izlenmesi: Deneysel rat modeli
Monitoring of platelet rich plasma by histopathology and three-dimensional tomography in the treatment of experimental osteoarthritis caused with sodium iodoacetate: Experimental rat model
  1. Tez No: 942302
  2. Yazar: GİZEM UÇMAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BELGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada, trombositten zengin plazmanın ratlarda diz ekleminde deneysel olarak oluşturulan osteoartritisin sağaltımındaki etkinliğinin araştırlması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 24 adet Sprague-Dawley cinsi erkek rat üzerinde yürütüldü. Genel anestezi altında ratların sağ diz eklemleri içine 50 mikrolitre serum fizyolojik içerisinde 3 mg dozunda uygulanan monosodyum iyodoasetat (MIA) ile osteoartritis oluşturuldu. 60. günde osteofitlerin varlığı, lokalizasyonu; subkondral kemikte kistik değişim, skleroz; artiküler kemikte lizis ve eklem içi yumuşak doku varlığı 2 boyutlu tomografi görüntüleri üzerinde değerlendirildi. Kemik hacmi, doku hacmi, yüzdelik kemik hacmi, trabeküler kalınlık, trabeküler seperasyon ve kemik yüzey alanı 3 boyutlu tomografi görüntüleri üzerinde belirlendi. Histopatolojik incelemede, kriter olarak belirlenen ödem, kanama, hücre, fibrozis ve proliferasyon bulguları incelendi. Bulgular: İntraartiküler monosodyum iyodoasetat enjeksiyonu klinik olarak spontan harekette azalma ve yürüyüşte değişikliğe yol açmıştır. BT görüntülerinde eklem aralığında daralma, subkondral kemikte skleroz, kıkırdak dejenerasyonu ve osteofit oluşumu gibi OA bulguları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the efficacy of platelet-rich plasma in the treatment of experimentally induced osteoarthritis of the knee joint in rats. Material and Methods: The study was carried out on 24 male Sprague-Dawley rats. Under general anaesthesia, osteoarthritis was induced by monosodium iodoacetate (MIA) administered into the right knee joints of the rats at a dose of 3 mg in 50 microlitre saline. On the 60th day, the presence and localisation of osteophytes, cystic change, and sclerosis in subchondral bone, lysis in articular bone and presence of intra-articular soft tissue were evaluated on 2D tomography images. Bone volume, tissue volume, percentage bone volume, trabecular thickness, trabecular separation, and bone surface area were determined on 3D tomography images. In histopathological examination, oedema, haemorrhage, cell, fibrosis, and proliferation findings were examined. Results: Intra-articular injection of monosodium iodoacetate resulted clinically in decreased spontaneous movement and altered gait. CT scans showed OA findings such as joint space narrowing, sclerosis of the subchondral bone, cartilage degeneration, and osteophyte formation.