Escherichia coli (E. Coli) lipopolisakkaridi (LPS) tarafından deneysel olarak indüklenen endotokseminin neden olduğu akciğer, karaciğer ve böbrek doku hasarına karşı TLR4-etkileşimli SPA4 peptidinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the TLR4-interacting SPA4 peptide against lung, liver, and kidney tissue injury caused by experimentally induced endotoxemia via escherichia coli (E. Coli) lipopolysaccharide (LPS)
- Tez No: 942331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ARMAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Yakın tarihli çalışmalar sürfaktan protein A'dan derive SPA4 peptidinin hem bakteriyel enfeksiyon hem de lipopolisakkarit (LPS) modellerinde akciğer inflamasyonu ve doku hasarını azalttığını, bakteriyel yükü düşürdüğünü ve bakteri fagositozunu artırdığını göstermiştir. Bu araştırmanın amacı, SPA4'ün akciğer dışında karaciğer ve böbrekte de doku koruyucu etkinliğini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda, ratlarda intraperitoneal tek doz LPS ile oluşturulan sistemik inflamatuar yanıt sonrası, düşük (2,5 µg/g) ve yüksek (10 µg/g) dozlarda SPA4 uygulamasının akciğer, karaciğer ve böbrek dokularındaki etkileri histopatolojik olarak incelenmiştir. Çalışmada 72 adet erkek Wistar-Albino rat kullanılarak kontrol, LPS, LPS+düşük doz SPA4 ve LPS+yüksek doz SPA4 grupları ile sadece düşük ve sadece yüksek doz SPA4 grupları oluşturulmuştur. LPS uygulamasından 1 saat sonra SPA4 uygulamaları yapılmış ve 6 saat sonra ratlar sakrifiye edilerek doku örnekleri alınmıştır. Doku hasarı değerlendirmeleri için Hematoksilen-Eozin (H-E), PAS, Masson-Goldner Trikrom ve immünohistokimyasal (NF-κB p65) boyamalar uygulanmıştır. Ayrıca deney süresince ratların genel durumları“Kemirgen Sepsis Skorlaması”ile takip edilmiştir. Sonuçlar, LPS uygulamasının oluşturduğu semptomların düşük doz SPA4 ile anlamlı olmayan, yüksek doz ile ise anlamlı derecede düzeldiğini gösterdi. LPS ile oluşan akciğer dokusu inflamasyonu ve hasarı yüksek doz SPA4 ile belirgin şekilde, düşük doz ile orta seviyede azalmıştır. Yüksek doz SPA4, akciğerde atelektazi, inflamasyon ve kanamayı azaltarak kontrol grubuna yakın düzeylere getirmiştir. Karaciğerde ise düşük doz SPA4 anlamlı olmayan, yüksek doz ise anlamlı derecede hasar azaltıcı etki gözlenmiştir. Böbrek dokusunda da benzer şekilde yüksek doz SPA4, LPS'nin oluşturduğu tübüler hasarı ve konjesyonu belirgin biçimde azaltmış, düşük doz ise sadece orta düzeyde iyileşme sağlamıştır. Ayrıca, yüksek doz SPA4 uygulaması tüm dokularda LPS ile artan NF-κB aktivasyonunu belirgin ve anlamlı şekilde düşürürken, düşük dozda bu düşme orta derecede ve anlamsız düzeyde kalmıştır. Yalnızca SPA4 uygulanan gruplarda ise kontrole göre bir farklılık görülmemiştir. Sonuç olarak, SPA4 peptidi özellikle yüksek dozda, akciğerin yanı sıra karaciğer ve böbrek dokularında da LPS kaynaklı hasarı azaltarak organ koruyucu etkiler göstermiştir. Ayrıca sadece SPA4 uygulanan gruplarda herhangi bir toksisiteye rastlanmamıştır. Çalışmamız ile SPA4'ün tedavi edici etkinliği ilk defa akciğer dışı organlarda da (karaciğer ve böbrek) incelenmiştir. Bununla birlikte, SPA4'ün etkisinin moleküler düzeyde proinflamatuar sitokinlerin değişimleri açısından akciğer dışı organlarda da incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent studies have demonstrated that the surfactant protein A-derived SPA4 peptide, effectively reduces lung inflammation and tissue damage, decreases bacterial load, and enhances bacterial phagocytosis in both bacterial infection and lipopolysaccharide (LPS) models. The aim of this research was to assess the protective tissue effects of SPA4, extending beyond the lungs to include liver and kidney tissues. Accordingly, the histopathological effects of low (2.5 µg/g) and high (10 µg/g) doses of SPA4 on lung, liver, and kidney tissues were investigated following a systemic inflammatory response induced by a single intraperitoneal dose of LPS in rats. The study utilized 72 male Wistar-Albino rats, randomized into control, LPS, LPS+low-dose SPA4, LPS+high-dose SPA4, and groups receiving only low-dose or only high-dose SPA4. SPA4 was administered one hour post-LPS injection, and rats were euthanized six hours later for tissue sampling. Histopathological evaluations were conducted using Hematoxylin-Eosin (H-E), PAS, Masson-Goldner Trichrome, and immunohistochemical (NF-κB p65) staining techniques. Additionally, rats' general conditions were monitored throughout the experiment using the“Murine Sepsis Score.”The findings indicated that symptoms induced by LPS improved significantly only with the high dose of SPA4, while the low dose showed only insignificant improvement. Lung inflammation and damage caused by LPS notably decreased with the high dose of SPA4, reaching levels similar to control, whereas moderate improvement was observed with the low dose. Similarly, high-dose SPA4 significantly mitigated atelectasis, inflammation, and hemorrhage in lung tissue. In the liver, a significant protective effect was observed only with the high dose, whereas the low dose only show insignificant improvement. Kidney tissues also exhibited significant reduction in tubular damage and congestion with high-dose SPA4, with only moderate improvement observed at the low dose. Moreover, high-dose SPA4 administration substantially decreased LPS-induced NF-κB activation in all tissues, whereas the decrease with low-dose SPA4 was moderate and statistically insignificant. No differences were observed in groups treated exclusively with SPA4 compared to control. In conclusion, the SPA4 peptide, particularly at a high dose, demonstrated significant protective effects by reducing LPS-induced damage not only in lung tissue but also in liver and kidney tissues, without any observed toxicity in SPA4-only groups. This study is the first to examine the therapeutic effectiveness of SPA4 outside the lungs, specifically in liver and kidney tissues. However, further studies at the molecular level are necessary to elucidate changes in proinflammatory cytokines in non-pulmonary organs following SPA4 administration.