Psikolojik güçlendirme algısının iş motivasyonuna etkisi: Filistin işletmeleri üzerine bir araştırma
The effect of psychological empowerment perception on business motivation: A research on Palestine businesses
- Tez No: 942336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASFİ KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, Filistin işletmelerinde çalışanların psikolojik güçlendirme algısının iş motivasyonu üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada, psikolojik güçlendirme boyutları (anlamlılık, yeterlilik, özerklik ve etki) ile iş motivasyonu boyutları (içsel motivasyon, dışsal motivasyon, sosyal etkiler ve kişisel zorunluluk) arasındaki ilişkiler değerlendirilmektedir. Araştırma, nicel bir yaklaşımla gerçekleştirilmiş olup, anket yöntemi kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırma örneklemi, Filistin'deki çeşitli sektörlerde çalışan 217 kişiden oluşmaktadır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, korelasyon analizi ve t-test ile ANOVA gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Araştırma bulguları, psikolojik güçlendirme algısının iş motivasyonu üzerinde genel olarak olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Özellikle işin anlamlılığı ile içsel motivasyon arasında çok güçlü bir pozitif ilişki tespit edilmiştir (Pearson korelasyon katsayısı = 0,923). Bunun yanı sıra, özerklik algısı ile sosyal motivasyon arasında zayıf bir pozitif ilişki bulunmuştur (Pearson korelasyon katsayısı = 0,216). Yeterlilik algısı ile dışsal motivasyon arasında ise çok düşük bir pozitif ilişki bulunmuştur (Pearson korelasyon katsayısı = 0,096). İş yerindeki etki algısı ile kişisel zorunluluk arasında orta düzeyde bir pozitif ilişki tespit edilmiştir (Pearson korelasyon katsayısı = 0,333). Bu araştırma, psikolojik güçlendirme algısının iş motivasyonu üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ve bu etkinin belirli demografik faktörlerden bağımsız olarak ortaya çıktığını göstermektedir. Çalışanların işlerini anlamlı bulmaları ve yeterli hissetmeleri, iş motivasyonlarını artırmakta ve bu da iş tatmini ve performans düzeylerini olumlu yönde etkilemektedir. Araştırma sonuçları, Filistin işletmelerinde çalışanların motivasyon düzeylerini artırmaya yönelik stratejiler geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of employees' perceptions of psychological empowerment on job motivation in Palestinian enterprises. The study evaluates the relationships between the dimensions of psychological empowerment (meaningfulness, competence, autonomy, and impact) and the dimensions of job motivation (intrinsic motivation, extrinsic motivation, social influences, and personal obligation). The research was conducted using a quantitative approach, and data were collected through a survey. The sample consists of 217 employees working in various sectors in Palestine. Descriptive statistics, factor analysis, correlation analysis, t-tests, and ANOVA were used to analyze the data. The research findings indicate that the perception of psychological empowerment generally has a positive effect on job motivation. Specifically, a very strong positive relationship was found between meaningfulness and intrinsic motivation (Pearson correlation coefficient = 0.923). Additionally, a weak positive relationship was identified between autonomy and social motivation (Pearson correlation coefficient = 0.216). There was a very low positive relationship between competence and extrinsic motivation (Pearson correlation coefficient = 0.096). Furthermore, a moderate positive relationship was found between impact and personal obligation (Pearson correlation coefficient = 0.333). This research demonstrates that the perception of psychological empowerment has a significant impact on job motivation, independent of specific demographic factors. Employees who find their work meaningful and feel competent are more motivated, which positively influences job satisfaction and performance levels. The research results suggest that strategies should be developed to enhance the motivation levels of employees in Palestinian enterprises.