İdari işlem olarak Rekabet Kurulu kararlarının yargısal denetimi
Judicial review of Competition Board decisions as administrative acts
  1. Tez No: 942340
  2. Yazar: AHMET ASYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Rekabetçi bir ekonomik düzenin tesisi Anayasa'nın 167. maddesi ile Devlete yüklenen sorumluluklardan biridir. Bu sorumluluğun yerine getirilmesi maksadıyla Rekabet Kurumu kurulmuştur. Rekabet Kurumu'nun karar organı olan Kurul'un aldığı kararların organik anlamda idari işlem olduğunda bir tereddüt bulunmamaktadır. Rekabet Kurulu'nun rekabetçi düzen kurma hedefiyle aldığı kararlarda ve bu kararların alınma sürecinde ortaya çıkabilecek hukuka aykırılıklar, ilgililerin mağduriyetlerinin yanı sıra ekonomik alanda büyük güvensizlikleri de beraberinde getirebilmektedir. Hukuka uygunluğun sağlanması, başta hukuk devleti olmanın gereğidir. Öte yandan, uygulamaya yön vermesi bakımından da Kurul kararlarının yargısal denetimi sonucunda ortaya çıkan yargı kararları büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada; idari yargı makamlarının gerek esas gerek yargılama usulü bakımından Rekabet Kurulu kararlarına ilişkin vermiş olduğu kararlar, idare hukuku kavram ve müesseseleri perspektifinden ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The establishment of a competitive economic order is one of the responsibilities imposed on the State by Article 167 of the Constitution. In order to fulfill this responsibility, the Turkish Competition Authority (Rekabet Kurumu) was established. There is no doubt that the decisions taken by the Competition Board (Rekabet Kurulu), which is the decision-making body of the Turkish Competition Authority, are administrative acts in the organic sense. Unlawfulness that may arise in the decisions taken by the Competition Board with the aim of establishing a competitive order and in the process of taking these decisions may bring about great distrust in the economic field, as well as victimization of those concerned. Ensuring compliance with the law is first and foremost a requirement of being a rule of law. On the other hand, judicial decisions resulting from the judicial review of the Competition Board decisions are of great importance in terms of guiding the practice. In this study, the decisions of the administrative judicial authorities regarding the decisions of the Competition Board, both in terms of substance and procedure, will be analyzed from the perspective of administrative law concepts and institutions.