Ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılıklarının dijital oyun oynama motivasyonu ve akademik erteleme davranışı ile ilişkisi
The relationship between mıddle school students' digital game addictions, digital game playing motivation, and academic procrastination behavior
- Tez No: 942356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA OLPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılıklarının, dijital oyun oynama motivasyonu ve akademik erteleme davranışı ile olan ilişkisini incelemektir. Çalışma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında, Türkiye'deki bir ilçede kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle seçilen ortaokullarda öğrenimlerine devam eden 619 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Dijital Oyun Oynama Motivasyonu Ölçeği ve Akademik Erteleme Davranışı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (The Statistical Package for the Social Sciences) paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin riskli grup aralığında olduğunu göstermektedir. Erkek öğrenciler ve 7. sınıf düzeyindekilerde bağımlılık düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Yerleşim yeri, internet bağlantısı durumu, oynanan oyun türü ve çevrimiçi oyun tercihlerinin bağımlılık düzeyi üzerinde anlamlı etkileri tespit edilmiştir. Nişancı, dövüş ve spor/yarış türü oyunlar oynayan öğrencilerin daha yüksek bağımlılık puanlarına sahip olduğu görülmüştür. Kardeş sayısı ve sosyo-ekonomik düzeyin ise anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Araştırmada dijital oyun bağımlılığı ile dijital oyun oynama motivasyonu ve akademik erteleme davranışı arasında orta düzeyde, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Dijital oyun bağımlılığı arttıkça dijital oyun oynama motivasyonu ve akademik erteleme davranışının da arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between digital game addiction, digital game playing motivation, and academic procrastination behavior among middle school students. The study was conducted with 619 middle school students continuing their education in a district in Turkey during the 2024-2025 academic year. The relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. Data were collected using a personal information form, the digital game addiction scale, the digital game playing motivation scale, and the academic procrastination scale. The data obtained within the scope of the research were analyzed using the SPSS software. According to the research findings, the average digital game addiction score of the students falls within the risky group range. In particular, male students and those in the 7th grade exhibit higher levels of addiction. Residential area, internet connection status, type of games played, and preference for online games have significant effects on digital game addiction. Students who play shooter, fighting, and sports/racing games have higher addiction scores. On the other hand, variables such as the number of siblings and socioeconomic status were found to have no significant effect on addiction. Moderate, positive, and statistically significant relationships were identified between digital game addiction and digital game playing motivation as well as academic procrastination behavior. As digital game addiction increases, both motivation levels and academic procrastination behavior also increase.