65 yaş ve üzeri kronik obstrüktif akciğer hastalığı tanılı hastalarda Edmonton kırılganlık ölçeğine göre kırılganlığın klinik ve laboratuvar parametreleri ile ilişkisi
The relationship between frailty and clinical & laboratory parameters in chronic obstructive pulmonary disease patients aged 65 and over according to the Edmonton frailty scale
  1. Tez No: 942358
  2. Yazar: ELİF AYHAN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MERMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
65 Yaş ve Üzeri Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Tanılı Hastalarda Edmonton Kırılganlık Ölçeğine Göre Kırılganlığın Klinik ve Laboratuvar Parametreleri ile İlişkisi Amaç: 65 yaş ve üzeri Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tanılı hastalarda Edmonton Kırılganlık Ölçeğine göre kırılganlığın klinik ve laboratuvar parametreleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.06.2024 ve 31.08.2024 tarihleri arasında Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran 65 yaş ve üstü olan, en az 1 yıl önce KOAH tanısı alan ve dışlama kriterlerine uyan gönüllü katılımcıların dahil edildiği kesitsel bir çalışmadır. Araştırmaya 65 yaş ve üzeri, toplam 122 KOAH hastası dahil edilmiştir. Dışlama Kriterleri : Altmış beş yaş altında, aktif malignite varlığı, çalışmaya katılmak istemeyen, mobilize olamayan, çalışmaya katılımı engelleyecek dil, bilişsel fonksiyon, görme ve işitme engellerinin bulunması ve dahil edilme kriterlerinden herhangi birisini karşılamayan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Dahil edilme kriterleri: 65 yaş ve üstü olmak, en az 1 yıl önce KOAH tanısı almış olmak, çalışmaya katılmayı kabul etmek, dışlama kriterlerini sağlamamak. Verilerin toplanmasında hastaların sosyodemografik bilgileri, Modifiye Edilmiş Medikal Araştırma Konseyi Dispne Ölçeği (mMRC) Skoru, KOAH Değerlendirme Testi (CAT) ve Edmonton Kırılganlık Ölçeğinden yararlanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya 13(%10,7)'ü kadın, 109(%89,3)'u erkek olmak üzere toplam 122 hasta alınmıştır. Çalışmaya alınan hastaların yaş medyan değeri 70(66-74) yıl idi. Hastaların büyük çoğunluğunun evli (%87,7), ilköğretim mezunu (%87,7), %94,3'ünün çalışmadığı ve %50,2'sinin gelir gider durumunun denk düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya alınan hastaların Edmonton kırılganlık kategorilerine göre, 57(%46,8)'si“kırılgan değil”, 32(%26,2)2'si“görünürde savunmasız”, 17(%13,9)'si“hafif kırılgan”, 12(%9,8)'si“orta kırılgan”ve 4(%3,3)'ü“şiddetli kırılgan”grubundaydı. Bu çalışmada Edmonton kırılganlık ölçek puanı, kadınların erkeklerden (p=
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Frailty and Clinical & Laboratory Parameters in Chronic Obstructive Pulmonary Disease Patients Aged 65 and Over According to the Edmonton Frailty Scale Aim: This study aims to examine the relationship between frailty, assessed using the Edmonton Frailty Scale, and clinical and laboratory parameters in Chronic ObstructiveqPulmonary Disease (COPD) patients aged 65 and over. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between 01.06.2024 and 31.08.2024 at the Chest Diseases outpatient clinic of Konya Beyhekim Training and Research Hospital. The study included voluntary participants aged 65 and over who had been diagnosed with COPD at least one year prior and met the inclusion criteria. A total of 122 COPD patients were included in the study. Exclusion Criteria: Patients under 65 years old, those with active malignancies, those unwilling to participate, those unable to mobilize, those with language, cognitive function, vision, or hearing impairments preventing participation, and those not meeting any inclusion criteria were excluded. Inclusion Criteria: Patients aged 65 and over, diagnosed with COPD at least one year prior, willing to participate, and meeting the inclusion criteria. Data Collection: Socio-demographic information, the Modified Medical Research Council (mMRC) Dyspnea Score, the COPD Assessment Test (CAT), and the Edmonton Frailty Scale were used to collect data. Results: A total of 122 patients participated in the study, comprising 13 (10.7%) women and 109 (89.3%) men. The median age of the participants was 70 years (66-74). Most patients were married (87.7%), had completed primary education (87.7%), were unemployed (94.3%), and had a balanced income and expenses (50.2%).