İlkokul 2. sınıf Türkçe ders kitaplarında bulunan okuma metinlerindeki matematiksel dil
The use of mathematical language in reading texts of Turkish language textbooks for second grade primary school students
- Tez No: 942360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İlköğretim 2. Sınıf 2024-2025 dönemi Türkçe ders kitaplarında bulunan okuma metinlerindeki matematiksel dilin sözcük dağılımını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynakları; MEB Yayınları ve İlke Yayıncılık ikinci sınıf Türkçe ders kitaplarında bulunan 8 hikâye edici ve 8 bilgilendirici olmak üzere toplam 16 okuma metnidir. Bu metinler, 2018 matematik öğretim programı 2. sınıf öğrenme ve alt öğrenme alanlarındaki matematiksel dil ifadelerine göre incelenmiştir. Araştırmanın veri toplama aracı olarak MEB yayınları ve İlke yayıncılık 2. Sınıf Türkçe ders kitaplarıdır. Yapılan araştırma sonucunda metinlerde sayılar ve işlemler, geometri ve ölçme öğrenme alanlarına ait matematiksel ifadelerin kullanıldığı belirlenmiştir. MEB yayınları ve İlke yayınları Türkçe ders kitaplarının her ikisinde de bilgilendirici metinlerde ve hikâye edici metinlerde matematiksel dilin en çok Sayılar ve İşlemler öğrenme alanında olduğu belirlenmiştir. MEB yayınlarında bilgilendirici metinlerdeki matematiksel dilin hikâye edici metinlerden daha fazla olduğu ancak İlke yayınlarında hikâye edici metinlerdeki matematiksel ifadelerin bilgilendirici metinlerden daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak iki kitap ortak olarak temel alındığında hikâye edici metinlerin bilgilendirici metinlerden matematiksel ifadelerin daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the distribution of mathematical language in the reading texts found in 2nd grade Turkish language textbooks for the 2024–2025 academic year. The research employs document analysis, one of the qualitative research methods. The data sources of the study consist of a total of 16 reading texts—8 narrative and 8 informative—taken from the 2nd grade Turkish textbooks published by the Ministry of National Education (MoNE) and İlke Publishing. These texts were analyzed based on the mathematical language expressions defined in the 2018 Mathematics Curriculum for 2nd grade learning and sub-learning domains. The data collection tools of the study are the Turkish textbooks for 2nd grade published by MoNE and İlke Publishing. As a result of the study, it was determined that the texts contained mathematical expressions related to the learning areas of Numbers and Operations, Geometry, and Measurement. It was found that, in both MoNE and İlke Publishing textbooks, the mathematical language appeared most frequently in the Numbers and Operations learning area, in both narrative and informative texts. In the MoNE publications, mathematical language was more prevalent in informative texts than in narrative ones, whereas in İlke publications, mathematical expressions were observed more frequently in narrative texts than in informative texts. Finally, when both books are considered collectively, it was concluded that narrative texts contained more mathematical expressions than informative texts.