Taekwondo sporcularının duygusal zeka ve psikolojik düzeylerinin incelenmesi
An examination of emotional intelligence and psychological skill levels among taekwondo athletes'
  1. Tez No: 942361
  2. Yazar: TALHA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, taekwondo sporcularının duygusal zeka (DZ) ve psikolojik beceri düzeylerini incelemeyi hedeflemektedir. Taekwondo, fiziksel performansın yanı sıra zihinsel strateji, stres yönetimi ve duygusal denge gerektiren bir spor dalıdır. Bu bağlamda, duygusal zeka, sporcuların stresle başa çıkma, motivasyonlarını yönetme ve sosyal ilişkilerdeki başarılarını etkileyen önemli bir faktördür. Çalışma, farklı yaş ve deneyim seviyelerindeki taekwondo sporcularının duygusal zeka ve psikolojik beceri düzeylerini ölçmek amacıyla anket ve psikometrik testler kullanarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, duygusal zeka ile psikolojik beceriler arasında güçlü bir pozitif korelasyon olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, psikolojik becerilerin gelişiminin, taekwondo sporcularının performansıdı artırmada önemli bir rol oynadığını ve sporcuların psikolojik eğitimlerinin, fiziksel başarılarının yanı sıra genel sağlığı için de kritik olduğunu ortaya koymaktadır. Anahtar kelime: Taekwondo, Duygusal Zeka Psikoloji Spor Fizikzel Performans
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the emotional intelligence (EI) and psychological skill levels of taekwondo athletes. Taekwondo is a sport that requires not only physical performance but also mental strategies , stress management, and emotional regulation. In this contet, emotional intelligence plays a crucial role in athletes'ability to cope with stress, manage motivation, and achieve success in social relationships. The research was conducted using surveys and psychometric tests to assess the El and psychological skill levels of taekwondo athletes from various age groups abd eperience levels. The results revealed a strong positive correlation between emotional intelligence and psychological skills. These findings suggest that the development of psychological skills plays a significant role in enhancing taekwondo athletes' performance, and psychological training is crucial not only for their physical success but also for their overall well- being. key words: Taekwondo, Emotional Intelligence Psychology Sports Physical Performance