Galata yabancılar için Türkçe setindeki kültür ögeleri üzerine bir araştırma
A research on cultural items within galata Turkish teaching sets for foreigners
  1. Tez No: 942391
  2. Yazar: KÜBRA KARAFAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dijital bağlamda küreselleşen dünyada teknolojinin gün geçtikçe gelişmesi ve ilerlemesi sonucunda sınırlar ortadan kalkmıştır. Bu durum; bireylerin birbirine daha çok yaklaşması, dolayısıyla dillerin ve kültürlerin tanışmasına vesile olmuştur. Kültürler hızla yayılmaya başlamış, yabancı dil öğrenimi ihtiyacı doğmuştur. Farklı coğrafyalarda milyonlarca insan tarafından konuşulan Türkçe; köklü geçmişi, kültürel zenginliği, ses ve kelime derinliği, kolay öğrenilebilir olmasıyla yabancı dil olarak öğrenilmek istenen dillerden biri hâline gelmiştir. Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi resmî ve özel kurumlarda yapılmaktadır. Dil öğretim sürecinde pek çok materyal kullanılmaktadır. Kolay ulaşılabilirliği, ekonomik olması sebebiyle ilk akla gelen ders kitapları olmaktadır. Ders kitaplarında dört temel beceri olan okuma, dinleme, yazma, konuşma ile dil bilgisi bölümleri yer almaktadır. Ancak yabancı dil öğrenimi yalnızca temel dil becerileri ve dil bilgisinden ibaret değildir. Dil kültür taşıyıcısıdır. Dolayısıyla dil öğretim sürecinde kültürel ögelerin aktarımı önemsenmelidir. Öğrenciler hedef dilin kültürüne de hâkim olmalıdır. Bu sebeple dil öğreniminde ilk başvurulan kaynak olan ders kitaplarında kültür ögelerinin bulunması gerekmektedir. Çalışmanın amacı yabancılara Türkçe öğretimi hedefiyle yazılan Galata Yabancılar İçin Türkçe Öğretim Seti A1 ve A2 kitaplarındaki okuma metinlerinde bulunan kültür ögelerini incelemektir. Nitel araştırma olarak desenlenen çalışmada veri toplama tekniği olarak doküman incelemesi kullanılmıştır. Araştırmanın inceleme nesneleri Galata A1 ve A2 ders kitaplarıdır. Kültür ögeleri Okur ve Keskin'in (2013)“Metinlere Yansıyan Kültürel Öge ve Alt Ögeler”ölçütüne göre tespit edilip sınıflandırılmıştır. Tasnif edilen kültür ögeleri tablolar ve şekiller ile açıklanarak analiz edilmiş ve ulaşılan sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the digitally globalized world, borders have disappeared as a result of the development and progress of technology day by day. This situation has led to individuals getting closer to each other and thus to the meeting of languages and cultures. Cultures have started to spread rapidly and the need for foreign language learning has arisen. Turkish, which is spoken by millions of people in different geographies, has become one of the languages to be learned as a foreign language due to its deep-rooted history, cultural richness, depth of sound and vocabulary, and easy learning. Teaching Turkish as a foreign language is carried out in public and private institutions. Many materials are used in the language teaching process. Textbooks come to mind first due to their easy accessibility and affordability. Textbooks include the four basic skills of reading, listening, writing, speaking and grammar sections. However, foreign language learning is not only about basic language skills and grammar. Language is a carrier of culture. Therefore, the transfer of cultural elements should be emphasized in the language teaching process. Students should also have a good command of the culture of the target language. For this reason, cultural elements should be included in the textbooks, which are the first source used in language learning. The aim of the study is to examine the cultural elements in the reading texts in Galata Turkish Teaching Set for Foreigners A1 and A2 books written with the aim of teaching Turkish to foreigners. In the study, which was designed as a qualitative research, document analysis was used as a data collection technique. The objects of the study were Galata A1 and A2 textbooks. Cultural elements were identified and classified according to Okur and Keskin's (2013)“Cultural Elements and Subelements Reflected in Texts”criterion. The classified cultural elements were explained and analyzed with tables and figures and the results were interpreted.