Mercurialis annua L.'den gümüş nanopartiküllerin biyosentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Biosynthesis, characterization and biological activity of silver nanoparticles from mercurialis annua L
- Tez No: 942392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Mercurialis annua L. bitki ekstraktı kullanılarak çevre dostu bir yöntemle gümüş nanopartiküllerin (AgNP'ler) sentezini incelemekte ve elde edilen nanopartiküllerin karakteristik özellikleri ile biyolojik aktivitelerini değerlendirildi. Geleneksel nanoparçacık üretim yöntemleri genellikle zararlı kimyasalların kullanımını ve yüksek enerji tüketimini gerektirir; bu durum hem çevresel hem de sağlık açısından riskler taşır. Buna karşılık, bitki bazlı biyosentez yöntemleri sürdürülebilir ve doğa dostu bir alternatif sunar. Bu kapsamda, fenolik bileşiklerce zengin olan tıbbi bitki Mercurialis annua L.'nin sulu ekstraktları, indirgeme ve dengeleme ajanı olarak kullanılmıştır. Elde edilen AgNP'ler, optik özelliklerini, kristal yapılarını, morfolojilerini ve elementel bileşimlerini belirlemek amacıyla UV-Vis spektroskopisi, FTIR, XRD ve TEM-EDX analiz yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Nanopartiküllerin biyolojik potansiyeli, antioksidan etkinlik testleri DPPH, FRAP, CUPRAC, toplam fenolik (TPC) ve toplam flavonoid (TFC) madde içerik tayinleri ile birlikte α-glukozidaz ve karbonik anhidraz enzimlerini hedef alan inhibitör testleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Ayrıca, bitki özütü ve nanopartikül çözeltisinde yer alan temel fenolik bileşenlerin tanımlanması amacıyla LC-MS/MS analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, Mercurialis annua ekstraktının kararlı AgNP'lerin sentezinde etkili olduğunu ve bu nanopartiküllerin dikkate değer düzeyde antioksidan aktivite ve enzim inhibitör özelliği sergilediğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, yeşil nanoteknoloji alanına katkı sağlamakta olup, bitki kaynaklı malzemelerin fonksiyonel nanomalzeme üretiminde taşıdığı önemi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the environmentally friendly production of silver nanoparticles (AgNPs) using extracts from the Mercurialis annua L. plant evaluating their structural characteristics and biological activities. Traditional nanoparticle synthesis methods often involve hazardous chemicals and high energy input, which pose environmental and health concerns. In contrast, the use of plant-based materials offers a sustainable and eco-friendly alternative. In this research, aqueous extracts of Mercurialis annua L., a medicinal plant rich in phenolic compounds, were used as reducing and stabilizing agents in the biosynthesis of AgNPs. The synthesized nanoparticles were characterized using UV-Vi's spectroscopy, FTIR, XRD and TEM- EDX techniques to determine their optical properties, crystalline structure, morphology, and elemental composition. The biological potential of the AgNPs was assessed through antioxidant assays (DPPH, FRAP, CUPRAC), total phenolic (TPC) and total flavonoid (TFC) content measurements, and enzyme inhibition tests targeting α-glucosidase and carbonic anhydrase. LC-MS/MS analysis was conducted to identify key phenolic constituents in the extract and nanoparticle solution. The findings demonstrate that Mercurialis annua extract is effective in producing stable AgNPs with significant antioxidant capacity and enzyme inhibitory effects, suggesting potential applications in biomedicine and environmental science. This research contributes to the growing field of green nanotechnology and highlights the importance of plant-derived materials in the development of functional nanomaterials.