Özel efekt bağlamında uygulamalı efektler ve CGI tekniği: Avatar (2009) ile Avatar: Suyun Yolu (2022) filmlerinin arasındaki efekt teknolojisi farkları
Practical effects and CGI techniques in the context of special effects: Comparing the effect technology differences between Avatar (2009) and Avatar: The Way of Water (2022)
  1. Tez No: 942393
  2. Yazar: MOHAMMED LUTF ABDULLAH AL DAHWMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇAĞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, sinemada en önemli unsurlarından bir tanesi olan özel efektlerin gelişimini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Çalışmanın ilk bölümünde sinemaya öncülük eden icatlar ve sinemanın ilk yıllarındaki gelişim süreci detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sinemanın doğuşundan itibaren görsel anlatımın ve teknolojik imkanların nasıl geliştiği bu bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde, özel efektlerin sinema tarihindeki yeri ve önemi vurgulanmıştır. Özel efektlerin türleri (uygulamalı efektler, optik ve mekanik efektler, stop motion, optical printer, matte paintings, minyatür efektler, rare projection, CGI, 2D ve 3D animasyon, digital compositing, motion capture gibi) ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. 1920'lerden 2000'li yıllara kadar sinemanın önemli eserlerinde özel efektlerin kullanımı örneklerle desteklenerek incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde, Avatar (2009) ve Avatar: Suyun Yolu filmleri, özel efektlerin en güncel kullanımına örnek olarak detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Avatar ve Avatar: Suyun Yolu filmi özel efekt uygulamalarının sinema teknikleri aracılığıyla ortaya koyulduğu ve çeşitli özelliklerinin uygulandığı iki farklı yapım olarak ele alınmıştır. Bu iki yapım arasındaki teknolojik farklılıklar da çalışma kapsamında incelenmiştir. Bu filmlerde kullanılan teknik ve teknolojik altyapılar karşılaştırmalı olarak incelenmiş, ortaya çıkan görsel sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu karşılaştırmalı analiz, ilk filmin görsel efekt noktasında önemli bir temel oluşturduğunu ortaya koyarak, bu temelin ikinci filmde nasıl daha da zenginleştirildiğini ve sinema teknolojilerindeki hızlı ilerleyişin bu tür filmlere olan etkilerini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu çalışma, sinema tarihindeki özel efektlerin evrimini ve bu evrimin en çarpıcı örneklerinden biri olan Avatar filmlerini bir araya getirerek kapsamlı bir inceleme sunmaktadır. Çalışma, sinemaseverler, film yapımcıları ve sinema tarihine ilgi duyan herkes için değerli bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive examination of the evolution of special effects, a pivotal element in the realm of cinema. The initial section delves into the pioneering inventions that paved the way for cinematic advancements and meticulously explores the developmental trajectory of cinema in its early years. This segment specifically investigates how visual narrative and technological capabilities have evolved since the inception of cinema. The second part underscores the significance and historical role of special effects in cinema. It provides a detailed explanation of various special effects techniques, including practical effects, optical and mechanical effects, stop motion, optical printing, matte paintings, miniature effects, rear projection, CGI, 2D and 3D animation, digital compositing, and motion capture. The utilization of special effects in significant cinematic productions from the 1920s to the 2000s is examined with illustrative examples. In the third and final section of this study, the films Avatar (2009) and Avatar: The Way of Water are analyzed in detail as prime examples of the most contemporary applications of special effects. Avatar and Avatar: The Way of Water are examined as two distinct productions that showcase the application of special effects techniques through cinematic methods and the implementation of various features. The technological disparities between these two productions are also investigated within the scope of this study. The techniques and technological infrastructures employed in these films are comparatively analyzed, and the resulting visual outcomes are evaluated. This study presents a comprehensive examination of the evolution of special effects in cinematic history, with a particular focus on the Avatar films as prime examples of this evolution. This research is intended to serve as a valuable resource for cinema enthusiasts, filmmakers, and anyone interested in the history of cinema.