Tek Yol Tek Kuşak Projesi bağlamında Türkiye'nin lojistik üsolma potansiyelinin belirlenmesi: Çok yönlü bir analiz
In the context of the One Belt One Road Project determinationof the potential of turkeys to be logistics base: An analysis ofmulti directional
- Tez No: 565818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde Asya ekonomileri dünya ekonomisi içerisinde yer alan ekonomilerin büyük çoğunluğuna sahip olamaya başladığı ve küresel ekonominin“Asyalaştığı”görülmektedir. Bu durumda Asya ülkelerinde üretilen ürünlerin Avrupa'ya en ucuz ve hızlı bir şekilde ulaştırılması büyük önem arz etmektedir. Bu bölgelerde ticaret hacminin artması sebebiyle Batı Asya'daki mevcut limanlar kapasite ve altyapı bakımından yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle Asya ülkeleri farklı ve yeni ulaşım güzergâhları aramaktadırlar. Bu arayışlar neticesinde de İpek Yolu anlam ve önemini yeniden kazanmaya başlamıştır. Bulunduğumuz çağ dolayısıyla ve günümüz teknolojisinin gelişmesiyle İpek Yolu artık kara İpek Yolu olmaktan çıkmış, deniz İpek Yolu, demir İpek Yolu, enerji İpek Yolu, hava İpek Yolu, kültür İpek Yolu olarak anılmaktadır. Kesinlikle bilinmektedir ki; İpek Yolunun yeniden canlandırılması hem ülkelerin birbirleriyle bütün olmasını hem de ortak refaha ulaşmasını sağlayarak yeni ekonomik fırsatlar oluşturacaktır. Bu nedenle Türkiye Tek Yol Tek Kuşak Projesi kapsamında gereken tüm altyapı çalışmalarını yapmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde lojistik kavramı, lojistiğin tarihsel gelişimi, lojistiğin dinamikleri, lojistik prensipler ve lojistiğin unsurları incelenmiştir. İkinci bölümde İpek Yolu kavramı, İpek Yolunun tarihsel gelişimi, İpek Yolunun gelişme dönemi, İpek Yolunun gerileme dönemi, İpek Yolunun yeniden canlandırılması, Tek Yol Tek Kuşak Projesi ve Türkiye'de yapılan Tek Yol Kuşak Projesi'ni destekleyici çalışmalar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalar üzerinde anket çalışması yapılarak Tek Yol Tek Kuşak Projesine Yönelik Lojistik Firmaların yaklaşımlarını ortaya çıkarılması, sektörde faaliyet gösteren firmaların Tek Yol Tek Kuşak Projesinden beklentilerinin belirlenmesi ve Türkiye lojistik sektöründe yaşanan sorunların tespiti amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda faktör analizi, ANOVA testi, ve Türkiye'nin lojistik üs olma potansiyelinin SWOT analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is seen that Asian economies have started to have the majority of economies in the world economy and the global economy has turned to Asia. In this case, it is of great importance that the products produced in Asian countries are delivered to Europe in the cheapest and fastest way. Due to the increase in trade volume in these regions, the existing ports in West Asia are insufficient in terms of capacity and infrastructure. For this reason, Asian countries are looking for new and different transportation routes. As a result of these searches, the Silk Road has begun to regain its meaning and importance. As a result of development of today's technology, the Silk Road is no longer just the land Silk Road, therewithal It is known as the sea Silk Road, the iron Silk Road, the energy Silk Road, the air Silk Road and the culture Silk Road. It is certainly known that; The revitalization of the Silk Road will create new economic opportunities both that countries are integrated with each other and to achieve common prosperity. Therefore Turkey has been making all the necessary infrastructure work in the context of One Belt One Road Project. This study consists of three parts. It was examined the concept of logistics, historical development of logistics, dynamics of logistics, logistics principles and elements of logistics in the first chapter. It is explained the Silk Road concept, the historical development of the Silk Road, the growth period of the Silk Road, the decline period of the Silk Road, the revitalization of the Silk Road, the One Belt One Road and the supportive studies of the One Belt One Road Project in Turkey in the second chapter. It is intended the survey of companies operating in the logistics sector to reveal the approach of the Logistics Companies for One Belt One Road Project, determination of the expectations of the firms operating in the sector from the One Belt One Road Project and Identification of problems experienced in the logistics sector in Turkey in the third chapter. Based on the findings, It is made factor analysis, ANOVA test, and SWOT analysis of the potential of Turkey's logistic base.